Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti

Afganistan İçişleri Bakanlığı'ndan üst düzey bir yetkili yaptığı açıklamada, Afganistan Devlet Başkanı Eşref Gani'nin başkent Kabil'den Tacikistan'a gitmek üzere ayrıldığını söyledi.

Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani ülkeyi terk etti

Reuters’ın haberine göre; cumhurbaşkanlığı ofisi güvenlik nedenleriyle Eşref Gani’nin hareketi hakkında hiçbir bilgi verilmeyeceğini söyledi.

Pazar günü erken saatlerde başkent Kabil’e giren Taliban temsilcisi, grubun Gani’nin nerede olduğunu kontrol ettiğini söyledi.

AFGAN HÜKÜMETİ İLE TALİBAN, KATAR’DA GÖRÜŞECEK

Afganistan'da 34 vilayetten 31'inde kontrolü ele geçiren Taliban başkent Kabil'e girmeye başlamasının ardından, kentte güç kullanmayacağını ve halkın zarar görmeyeceğini duyurmuştu.

Taliban daha sonra yaptığı açıklamada, yönetimi barışçıl bir şekilde devralmak istediklerini ifade ederek Cumhurbaşkanlığı sarayında Afgan hükümet yetkilileri ile görüştüklerini belirtti.

Afganistan Milli Uzlaşı Yüksek Konseyi Başkanı Abdullah Abdullah’ın da aralarında bulunduğu Afgan hükümetinden oluşan bir heyetin Katar'ın başkenti Doha'da Taliban liderleriyle bir araya geleceği öğrenildi.

Görüşmede Afgan temsilciler ve Taliban liderlerinin güç değişimi sürecini değerlendirmesi bekleniyor. Öte yandan, yerel kaynaklar tarafından yapılan açıklamaya göre Doha'daki görüşmelere ABD'li yetkililer de katılacak.

TALİBAN’DAN AÇIKLAMA

Kabil’e her yönden girdiğini duyuran Taliban, kentten ayrılmak isteyen herkese güvenli geçiş sağlanabileceğini belirterek kadınların korumalı bölgelere geçmesi çağrısında bulundu.

Taliban temsilcileri tarafından yapılan açıklamada, kadın haklarına saygı gösterileceği ve kadınların eğitim almasına izin verileceği belirtildi.

Taliban daha önceki uygulamaların aksine kadınların yalnız dolaşabileceğini, çalışabileceğini ve başörtü takmalarına izin verileceğini kaydetti.

Eski Afganistan İçişleri Bakanı Ali Ahmed Celali’nin Taliban liderliğindeki geçiş hükümetine başkanlık edeceği açıklanmıştı

Afganistan lideri Eşref Gani'den Taliban'a gözdağı: Vatanı savunacağım İlginizi Çekebilir Afganistan lideri Eşref Gani'den Taliban'a gözdağı: Vatanı savunacağım Afganistan'da bir kale daha düştü... Taliban ülkenin en büyük ikinci şehri Kandahar'ı aldı İlginizi Çekebilir Afganistan'da bir kale daha düştü... Taliban ülkenin en büyük ikinci şehri Kandahar'ı aldı