Sözcü Plus Giriş

Almanya’da çöpten 400 yıllık tablolar çıktı

Alman polisi, Köln kentinde bir otoyolda çöp konteynerinde bulunan 17. yüzyıla ait iki değerli tablonun sahiplerini bulmak için kamuoyuna başvurdu. Resmi açıklama yapan polis, paha biçilmeyen tablolardan birinin İtalyan sanatçı Pietro Bellotti'nin 1665'te yaptığı kendi portresi olduğunu belirtti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:20, 19/06/2021
Almanya’da çöpten 400 yıllık tablolar çıktı

Köln kenti polisi dün yaptığı açıklamada 18 Mayıs’ta otoyolda bulunan çöp konteynerinde, ünlü Hollandalı sanatçı Samuel van Hoogstraten tarafından yapılan bir çocuğun portresi ile İtalyan sanatçı Pietro Bellotti’nin 1665’te yaptığı kendi portresinin 64 yaşındaki bir kişi tarafından bulunduğunu belirtti.

Köln polisi, iki tablonun da uzmanlar tarafından incelendiğini ve tabloların orijinal olma ihtimalinin çok yüksek olduğunu açıkladı. Tabloların sahiplerine ulaşamayan polis, kamuoyunun bilgisine başvurdu.

Ünlü İtalyan ressam Pietro Bellotti, 1627 ile 1700 yılları arasında yaşamış ve Venedikte zengin ailelerin koruyuculuğunda değerli eserler vermiş ressam olarak biliniyor. Bulunan diğer tablonun ise Samuel van Hoogstraten’e ait gülümseyen çocuk portresi olduğu belirtildi. Resimlerinde perspektifi iyi kullanan Hoogstraten, Amsterdam’da Rembrandt’ın öğrencisi olarak biliniyor

İlginizi ÇekebilirYanlışlıkla 500 bin dolarlık sanat eserini boyadılarYanlışlıkla 500 bin dolarlık sanat eserini boyadılar