Almanya’da meclis binasının güvenliği artırılıyor

ABD’de yaşanan Kongre baskınının ardından Almanya’da önlemler sıklaştırılıyor. Başkent Berlin’deki Federal Parlamento'nun çevresinde yer alan polis sayısı artırılıyor.

Almanya’da meclis binasının güvenliği artırılıyor

ABD’de yaşanan Kongre baskınının ardından, Almanya’da Federal Parlamento binasının (Reichstag) güvenlik önlemleri artırılıyor. Bild am Sonntag gazetesinde çıkan bir habere göre Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble, milletvekillerini konu hakkında bilgilendirdi.

Söz konusu mektupta, “Berlin Eyalet Polis Teşkilatı, meclis binası çevresindeki güçlerin takviye edilmesi emrini verdi” ifadelerini kullanan Schäuble’nin, Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’deki olaylar hakkında bir rapor talep ettiği ve bu rapor doğrultusunda, “Federal ve Berlin eyalet yönetimleri ile istişare halinde, Federal Parlamento’nun güvenliği açısından ne gibi dersler çıkarılabileceğini” değerlendireceği belirtiliyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump’ın destekçileri, başkent Washington’da geçen çarşamba Kongre binasını (Capitol) basmış ve burada çıkan şiddetli çatışmalarda biri polis memuru beş kişi hayatını kaybetmişti.

Almanya’da da geçen ağustos ayında, corona virüsü salgını ile ilgili alınan önlemleri protesto eden bir grup, düzenledikleri gösteri sırasında Federal Parlamentoya girmeye çalışmış ancak güvenlik güçleri bu teşebbüsü boşa çıkarmıştı.

ABD'de iç savaş tehlikesi var mı? İlginizi Çekebilir ABD'de iç savaş tehlikesi var mı? ABD'de coronanın yeni bir varyantı görüldü İlginizi Çekebilir ABD'de coronanın yeni bir varyantı görüldü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Almanya Amerika Amerika Birleşik Devletleri beyaz Beyaz Saray Çarşamba Corona Dışişleri Bakanlığı Donald Trump Meclis Polis protesto söz Sözcü TÜRKÇE
Loading...