Sözcü Plus Giriş

Almanya’da meclis binasının güvenliği artırılıyor

ABD’de yaşanan Kongre baskınının ardından Almanya’da önlemler sıklaştırılıyor. Başkent Berlin’deki Federal Parlamento'nun çevresinde yer alan polis sayısı artırılıyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:12, 10/01/2021
Almanya’da meclis binasının güvenliği artırılıyor

ABD’de yaşanan Kongre baskınının ardından, Almanya’da Federal Parlamento binasının (Reichstag) güvenlik önlemleri artırılıyor. Bild am Sonntag gazetesinde çıkan bir habere göre Meclis Başkanı Wolfgang Schäuble, milletvekillerini konu hakkında bilgilendirdi.

Söz konusu mektupta, “Berlin Eyalet Polis Teşkilatı, meclis binası çevresindeki güçlerin takviye edilmesi emrini verdi” ifadelerini kullanan Schäuble’nin, Dışişleri Bakanlığı’ndan ABD’deki olaylar hakkında bir rapor talep ettiği ve bu rapor doğrultusunda, “Federal ve Berlin eyalet yönetimleri ile istişare halinde, Federal Parlamento’nun güvenliği açısından ne gibi dersler çıkarılabileceğini” değerlendireceği belirtiliyor.

DW Türkçe’de yer alan habere göre, Kasım ayında yapılan başkanlık seçimlerini kaybeden Donald Trump’ın destekçileri, başkent Washington’da geçen çarşamba Kongre binasını (Capitol) basmış ve burada çıkan şiddetli çatışmalarda biri polis memuru beş kişi hayatını kaybetmişti.

Almanya’da da geçen ağustos ayında, corona virüsü salgını ile ilgili alınan önlemleri protesto eden bir grup, düzenledikleri gösteri sırasında Federal Parlamentoya girmeye çalışmış ancak güvenlik güçleri bu teşebbüsü boşa çıkarmıştı.

İlginizi ÇekebilirABD'de iç savaş tehlikesi var mı?ABD'de iç savaş tehlikesi var mı? İlginizi ÇekebilirABD'de coronanın yeni bir varyantı görüldüABD'de coronanın yeni bir varyantı görüldü