Sözcü Plus Giriş

Almanya’dan Kongre baskını tepkisi: ABD için dönüm noktası

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ve Başbakan Angela Merkel, ABD’deki Kongre binası baskınında yaşanan olaylardan ABD Başkanı Donald Trump’ı sorumlu tuttu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:35, 07/01/2021
Almanya’dan Kongre baskını tepkisi: ABD için dönüm noktası

ABD'de Kongre binasına yönelik dün gece gerçekleştirilen saldırıya Almanya'dan sert tepki geldi. Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, olayların sorumlusunun görevdeki Başkan Donald Trump olduğunu belirterek, Trump tarafından kışkırtılan kalabalığın demokrasiye saldırdığını söyledi.

‘DEMOKRASİ NEFRETTEN DAHA GÜÇLÜ’

Barışçıl iktidar değişikliğinin demokrasilerin temel taşlarından biri olduğunu vurgulayan Steinmeier, “Bu tip ayaklanmalar, demokrasiyi hor görmenin sonucu. Kongre binasına saldırı ABD için bir dönüm noktası. Demokrasi, nefretten daha güçlü. ABD'nin seçilen Başkanı Joe Biden yönetiminin, demokrasinin meşalesini yeniden parlatacağına inanıyorum. Demokrasi, tüm farklılıklarımızdan daha önemli” dedi.

‘HEM SİNİRLENDİM HEM ÜZÜLDÜM’

Almanya BaşbakanI Angela Merkel de Washington’daki Kongre binası baskınında yaşanan olayların sorumlusunun yenilgiyi kabul etmeyen ABD Başkanı Donald Trump olduğunu söyledi. Merkel, yaşanan olaylara dair görüntülerden rahatsız olduğunu belirterek, “Kongre binasına yönelik saldırının rahatsız edici görüntülerini hepimiz gördük. Bu görüntüler beni hem sinirlendirdi hem de üzdü. Trump ne yazık ki yenilgiyi kabullenemedi ve şiddet olaylarının yaşanmasına neden oldu” dedi.

İlginizi ÇekebilirAlmanya'da vahim görüntü: Krematoryumlar cesetlerle dolduAlmanya'da vahim görüntü: Krematoryumlar cesetlerle doldu
Yayınlanma Tarihi:14:14,