Aşı firmaları yoksul ülkelere 3,5 milyar dozu indirimli satacak

İtalya'da gerçekleşen G20 Sağlık Zirvesi'nde Pfizer, Moderna ve Johnson & Johnson 2022 sonuna kadar yoksul ülkelere toplam 3,5 milyar doz aşıyı maliyet fiyatından ya da indirimli olarak satmayı taahhüt etti.

Aşı firmaları yoksul ülkelere 3,5 milyar dozu indirimli satacak

Söz konusu miktarın en büyük kısmını tedarik edecek Amerikan ilaç devi Pfizer, 2021’de bir milyar olmak üzere “gelecek 18 ayda” toplam iki milyar doz aşı teslim edeceklerini belirtti.

Euronews’ta yer alan habere göre, Moderna CEO’su Stephane Bancel ise temin edilecek doz miktarının 2021’de 95 milyona ulaşacağını, 2022’de ise bu sayıyı “900 milyona kadar” çıkarmayı hedeflediklerini dile getirdi.

Johnson & Johnson’ın Başkan Yardımcısı ve Baş Bilim Sorumlusu Paul Stoffels da, şirketin Covax ile 2021’de 200 milyona kadar doz için bir anlaşma yaptığını ve 300 milyon ek bir potansiyel arzı ile toplamda 500 milyon doz vermeye hazır olduklarını ifade etti.

İtalya’da düzenlenen G20 Sağlık Zirvesi’nde İtalyan Başbakan Mario Draghi ile bir açıklama yapan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen de yoksul ülkelere 100 milyon doz aşı bağışlama sözü verdi.

AB ve Pfizer-BioNTech'ten yoksul ülkelere aşı bağışı: Yıl sonuna kadar 1.1 milyar doz İlginizi Çekebilir AB ve Pfizer-BioNTech'ten yoksul ülkelere aşı bağışı: Yıl sonuna kadar 1.1 milyar doz Çarpıcı corona anketi: Tedirginlik devam ediyor İlginizi Çekebilir Çarpıcı corona anketi: Tedirginlik devam ediyor

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Başbakan Bilim BioNTech CEO Corona Ekonomi İtalya Roma Sağlık söz
Loading...