AstraZeneca’nın Covid-19 aşısı ile ilgili “domuz” açıklaması

Son dönemde piyasaya sürdüğü Covid-19 aşısı ile büyük tartışmalara sebep olan AstraZeneca'dan yeni bir açıklama geldi. Şirket geliştirilen Covid-19 aşısında domuz ürünleri kullanıldığıyla ilgili iddialara yanıt verdi.

AstraZeneca’nın Covid-19 aşısı ile ilgili “domuz” açıklaması

AstraZeneca, geliştirilen corona virüsü aşısı ile ilgili bir açıklama yaptı. Cuma günü Endonezya’daki Ulema Konseyi’nin, “Aşının üretim sürecinde domuzun pankreasında bulunan tripsin maddesi kullanılıyor. Bu sebeple corona virüsü aşısı haramdır” açıklamasına yanıt gecikmedi.

AstraZeneca, bu iddialar üzerine Endonezya’daki sözcüsü Rizman Abudaeri aracılığıyla bir açıklama yayınladı. Açıklamada, “Üretim sürecimizin bütün süreçlerinde, aşı üretilirken domuz ya da başka bir hayvan ürünü kullanılmıyor ya da aynı üretim bandından temas etmiyor” denildi.

Asya’da corona virüsü salgınından en sert etkilenen ülkelerden biri olan Endonezya’da 1.455.788 vaka kayıtlara geçerken resmi verilere göre 39.447 insan da corona virüsüne bağlı sebeplerle yaşamını yitirdi. Ülke, AstraZeneca’nın aşısının Avrupa’daki bazı kişilerde kanda pıhtıya sebep olduğuna dair iddiaları incelemiş ve aşıya onay vermişti.

Endonezya açıkladı: CoronaVac aşısı helal İlginizi Çekebilir Endonezya açıkladı: CoronaVac aşısı helal

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Asya Avrupa Çin Corona Cuma domuz Endonezya Reuters Türkiye
Loading...