Avrupa’dan Moderna’nın aşısına yeşil ışık

Avrupa İlaç Ajansı (EMA) Moderna'nın geliştirdiği corona virüsü aşısına onay verildiğini duyurdu.

Avrupa’dan Moderna’nın aşısına yeşil ışık

Moderna’nın geliştirdiği corona virüsü aşısına Avrupa’nın en yetkili ilaç ve aşı kurumundan onay çıktı… Avrupa İlaç Ajansı (EMA) ikinci corona virüsü aşısına onay verdiğini duyurdu.

Daha önce Pfizer ve BioNTech’in ortak geliştirdiği aşıya onay veren EMA’nın bu adımı sonrasında gözler Avrupa Komisyonu’nda… Avrupa Komisyonu’nun da kısa bir süre içerisinde corona virüsü aşısına onay vermesi bekleniyor.

TOPLANTIYI ÖNE ALMIŞLARDI

Merkezi Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da bulunan Avrupa İlaç Ajansı'nın Pfizer ve BioNTech tarafından geliştirilen corona virüsü aşısının kullanımına onay vermesinin ardından Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde 27 Aralık 2020'de aşılamalar başlamıştı.

EMA yetkilileri önceki gün Moderna tarafından geliştirilen Covid-19 aşısı hakkında çarşamba günü düzenlenmesi planlanan toplantıyı erkene çekmiş fakat o toplantıdan sonuç çıkmayınca kararın sonucu bugüne kalmıştı.

ONAYLANAN İKİNCİ AŞI OLDU

EMA’nın Moderna’nın geliştirdiği Covid-19 aşısını onaylamasıyla birlikte bu aşı AB tarafından BioNTech ve Pfizer’in ardından onaylanan ikinci Covid-19 aşısı oldu.

Pfizer-BioNTech, geliştirdikleri aşının onaylanması için 6 Ekim’de EMA’ya müracaat etmişti. EMA, 21 Aralık’ta Pfizer-BioNTech tarafından geliştirilen BNT162b2 isimli Covid-19 aşısının 16 yaşından büyük kişilerde kullanılmasına onay vermişti.

Çin, corona virüsünü araştırmak isteyen DSÖ ekibini ülkeye sokmadı İlginizi Çekebilir Çin, corona virüsünü araştırmak isteyen DSÖ ekibini ülkeye sokmadı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Avrupa Avrupa Birliği BioNTech Çarşamba Çin Corona Dünya Hollanda Sağlık
Loading...