Azerbaycan: Sınırları ihlal eden Ermenistan

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın uluslararası kabul görmüş sınırlarını ihlal eden tarafın Ermenistan olduğunu ifade ederek, Azerbaycan'ın yalnızca uluslararası seviyede kabul edilmiş sınırlarını yeniden oluşturduğunu belirtti.

Azerbaycan: Sınırları ihlal eden Ermenistan

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı, Azerbaycan'ın Ermenistan’ın “egemen topraklarını” ihlal ettiği iddiasıyla ilgili açıklamalarda bulundu. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Leyla Abdullayeva yaptığı açıklamada, bu iddiaların tamamen asılsız olduğunu vurgulayarak, Azerbaycan Dışişleri Bakanlığının Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki “sınır gerilimi” ile ilgili durumu açığa kavuşturduğunu ifade etti.

Sınır sorununun temel sebebinin Azerbaycan topraklarının Kasım 2020’ye kadar Ermenistan işgalinde kalması olduğunu vurgulayan Abdullayeva, “Azerbaycan’ın uluslararası kabul görmüş sınırlarını ihlal eden Ermenistan’dır. Azerbaycan yalnızca uluslararası seviyede kabul edilmiş sınırlarını yeniden oluşturuyor” dedi.

Abdullayeva, ”Azerbaycan’ın Ermenistan'la sınırı olan işgalden kurtarılan bölgelerindeki hava şartlarının olumlu olmasıyla birlikte, toprak bütünlüğü sağlamak için sınır koruma birliklerini yerleştirmeye devam ediyor. Bu süreç, Ermenistan ile Azerbaycan arasındaki sınır hattını belirleyen her iki tarafta bulunan haritalar esasında yürütülüyor. Uluslararası kabul görmüş sınırların egemenliğine, toprak bütünlüğüne ve dokunulmazlığına her zaman saygı duyduk” ifadelerini kullandı.

DİPLOMATİK ÇÖZÜM VURGUSU

Ermenistan ve Azerbaycan arasındaki savaşın yeni bittiğine vurgu yapan Abdullayeva, bu nedenle iki ülke arasındaki sınırı belirleme çalışmalarının başarılı bir şekilde gerçekleştirilmesinin bölgedeki barış ve güvenliğin sağlanmasında kilit rol oynadığını kaydetti.

Son aylarda taraflar arasında sınır meselelerinde anlaşmazlıklar yaşandığına da vurgu yapan Abdullayeva, bu sorunların hepsinin taraflar arasında yapılan müzakereler yoluyla çözüldüğünü, bu tür fikir ayrılıklarının siyasi ve diplomatik yollarla çözülmesi gerektiğine inandıklarını sözlerine ekledi.

Sınırın belirlemelerinin ikili, çok karmaşık ve teknik bir süreç olduğunu belirten Abdullayeva, üçüncü ülkelerin oluşan gerginlikleri çözmeye yönelik ve bölgedeki durumla ilgili endişelerini anlayışla karşıladıklarını belirtti.

“NORMALLEŞMEK İÇİN UYGUN ADIM ATILIYOR”

Sınırda gerilim başlar başlamaz Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti yetkililerinin derhal bölgeyi ziyaret ettiğini ve karşı tarafın sınır muhafızları ile görüşmelere başladığını kaydeden Abdullayeva, durumu normalleştirmek için uygun adımlar atıldığını kaydetti.

Abdullayeva sözlerini, “Bu teknik mesele, kışkırtıcı açıklamalar ve Azerbaycan’a yönelik bir karalama kampanyasıyla abartıldı. Böylesine yapıcı olmayan bir yaklaşım yalnızca gerilimi artırmaya hizmet eder. Ermenistan’ın gereksiz tepkileri ve kışkırtıcı açıklamaları Ermenistan'daki seçim öncesi durumla ilgilidir. Ermenistan’ın bu konuyu siyasi bir araç olarak kullanma girişimleri kabul edilemez. Ermenistan’ın siyasi ve askeri çevrelerini uluslararası sınır boyunca devletlerarası sınır rejimi gerçeğini kabul etmeye, bölgedeki durumu makul olmayan bir şekilde kötüleştirmemeye ve Azerbaycan tarafıyla sınır sorunlarını ikili kanallardan yapıcı bir şekilde çözmeye çağırıyoruz” ifadesiyle sürdürdü.

Abdullayeva, bu tür sorunların her iki tarafın ilgili sınır makamları arasında karşılıklı temaslar yoluyla çözülebileceğini, Azerbaycan'ın bölgedeki gerilimleri çözmeye kararlı olduğunu ve karşı tarafın da aynı tutumu sergilemesini beklediklerini sözlerine ekledi.

İKİ AZERBAYCAN ASKERİ YAŞAMINI YİTİRDİ

Azerbaycan Devlet Sınır Hizmeti, Azerbaycan-İran sınırında kimliği bilinmeyen 3 kişinin sınırı ihlal etmesi sonucu yaşanan çatışmada 2 Azerbaycan askerinin yaşamını yitirdiğini açıkladı.

Açıklamada, 15 Mayıs günü yerel saatle 16.00 sıralarında, Yardımlı iline bağlı Gendere köyündeki Azerbaycan-İran sınırında 3 kimliği belirsiz kişinin devlet sınırını ihlal ettiği belirtildi. Sınır koruma birliği tarafından tespit edilen kaçakçıların “dur” ihtarına ateş açarak karşılık verdiği ve kaçmaya çalıştığı ifade edildi.

Macron'dan Ermenistan'a destek: Azerbaycan geri çekilmeli İlginizi Çekebilir Macron'dan Ermenistan'a destek: Azerbaycan geri çekilmeli Rusya ile Ermenistan arasında kritik görüşme İlginizi Çekebilir Rusya ile Ermenistan arasında kritik görüşme İngiltere'den sözde Ermeni soykırımı açıklaması İlginizi Çekebilir İngiltere'den sözde Ermeni soykırımı açıklaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...