Biden, Meksika ile ABD sınırındaki ‘ulusal olağanüstü hali’ sona erdirdi

Beyaz Saray, ABD Başkanı Joe Biden'ın ABD'nin eski Başkanı Donald Trump tarafından 2019 yılında ABD'nin güneyinde yer alan Meksika sınırında ilan edilen "ulusal olağanüstü hal" kararını sona erdirdiğini açıkladı.

Biden, Meksika ile ABD sınırındaki ‘ulusal olağanüstü hali’ sona erdirdi

ABD Başkanı Joe Biden, eski Başkan Donald Trump'ın uygulamaya koyduğu kararları geri çevirmeye devam ediyor. Beyaz Saray tarafından yapılan yazılı açıklamada, Biden’ın ABD’nin eski Başkanı Donald Trump tarafından 2019 yılında ABD’nin güneyinde yer alan Meksika sınırındaki ulusal olağanüstü hali erdirdiği ifade edildi.

Beyaz Saray, Biden'ın Meksika sınırında aldığı yeni karar hakkında Temsilciler Meclis Başkanı ve Senato Başkanına mektup yazarak bilgilendirdiği açıklandı.

DUVAR İNŞAASINI DA DURDURMUŞTU

Meksika sınırında Trump tarafından alınan kararın ardından inşa edilmeye başlanan duvarın inşasının da durduran Biden, “9844 numaralı bildiri ile ilan edilen ve 13 Şubat 2020 ve 15 Ocak 2021 tarihlerinde devam eden ulusal olağanüstü halin sona erdiğini ve bu bildiride başvurulan yetkililerin, artık güney sınırında yer alan duvar inşa edilmesinde kullanılmayacağını Kongreye bildirmek adına buradayım” ifadelerini kullandı.

OHAL İLAN ETMİŞTİ

Trump, 2019 yılında ABD’nin güney sınırında bir sınır duvarı inşasına fonları yönlendirmek adına ulusal olağanüstü hal ilan etmişti. Trump, Beyaz Saray’dan ayrılmasına sadece günler kala olağanüstü hal kararını 2022’ye kadar uzatmıştı.

Temel kampanya vaatlerinden biri olan ABD-Meksika sınırına duvar inşa etme planında Trump, yasadışı göç ile insan ve uyuşturucu kaçakçılığını engellemeyi planlıyordu. Fakat Biden ABD Başkanlığının ilk günlerinde, ABD-Meksika sınır duvarının inşasını sona erdirmek ve “Müslüman seyahat yasağını” geçersiz kılmak için Başkanlık emirleri imzalamıştı. İHA

Biden, Trump'ın kararlarını tek tek iptal ediyor İlginizi Çekebilir Biden, Trump'ın kararlarını tek tek iptal ediyor Biden'dan Çin'le ilk temas: Felaket olur İlginizi Çekebilir Biden'dan Çin'le ilk temas: Felaket olur

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...