Sözcü Plus Giriş

Biden sözünde durmadı… Göçmen sayısı değişmiyor

ABD'de Joe Biden yönetimi, eski Başkan Donald Trump tarafından belirlenen yıllık 15 bin göçmen kabul şartının değişmeyeceğini açıkladı. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamaya göre, Biden'ın Şubat ayında yükselteceğini belirttiği yıllık göçmen kabul sayısı şimdilik Trump'ın belirlediği şekilde kalacak.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:51, 17/04/2021
Biden sözünde durmadı… Göçmen sayısı değişmiyor

ABD Başkanı Joe Biden, Şubat ayında eski Başkan Trump tarafından belirlenen yıllık 15 binlik göçmen kabul sayısını yükseltme ve bir sonraki mali yıl için yıllık göçmen kabul sınırını 125 bine çıkarma sözü vermişti.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, 15 binlik sınırın değişmeyeceği açıklandı. Biden, Şubat ayında yaptığı açıklamalarda ABD’nin göçmen meselelerindeki ahlaki liderliğinin önemini ve ABD’nin diğer ülkeleri de kapılarını ardına kadar açmaya zorlayacağını belirtmişti. Beyaz Saray Basın Sözcüsü Jen Psaki basın toplantısında, ABD’nin güney sınırına gelen göçmen sayısındaki artışın başkanın üst sınırı yükseltme sözünü yerine getirmeme kararında bir faktör olduğunu kabul etti.

SÖZÜNDE DUR ÇAĞRISI

Kongre üyesi Alexandria Ocasio-Cortez sosyal medyadan yaptığı paylaşımda Biden’ın bu vaatten vazgeçmesine tepki gösterdi. Ocasio Cortez, “Kesinlikle ve kesinlikle kabul edilemez. Biden göçmenleri hoş karşılayacağına söz verdi ve insanlar bu söze dayanarak ona oy verdi. Trump yönetiminin tarihsel olarak düşük göçmen kabul sınırı da dahil olmak üzere yabancı düşmanı ve ırkçı politikalarını sürdürmek tamamen yanlış. Sözünde dur” dedi.

İlginizi ÇekebilirBiden'dan göreve geldikten sonra ilk yüz yüze görüşme: Japonya Başbakanı Suga'yla bir araya geldiBiden'dan göreve geldikten sonra ilk yüz yüze görüşme: Japonya Başbakanı Suga'yla bir araya geldi