Sözcü Plus Giriş

Binlerce kişi sokağa döküldü, ülke karıştı!

Fransa’nın farklı kentlerinde binlerce kişi Covid-19 kısıtlamalarının gölgesinde 1 Mayıs yürüyüşü için sokaklara dökülürken, başkent Paris’te çıkan olaylarda polis, göstericilere gazla müdahale ederek 34 kişiyi gözaltına aldı. Lyon’da gerçekleştirilen gösteride de 5 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Güncellenme: 22:25, 01/05/2021
Binlerce kişi sokağa döküldü, ülke karıştı!

Fransa'nın farklı kentlerinde binlerce kişi, Corona virüsü (Covid-19) salgınına yönelik kısıtlamaların gölgesinde 1 Mayıs yürüyüşü için sokaklara döküldü.

Ülkenin başkenti Paris'te düzenlenen gösteriye çok sayıda sendika temsilcisi, emekli ve öğrenci katılarak, 1 Mayıs kutlamalarının yanı sıra Covid-19 salgını ile mücadele kapsamında alınan önlemler de protesto edildi.

POLİS’TEN SERT MÜDAHALE

Polis ve göstericiler arasında arbede çıktı, olaylarda tansiyon yükseldi. Göstericiler, yolları kapatarak çöp konteynerlerini ateşe verdi. Polis, taş ve havai fişek atan göstericilere göz yaşartıcı gazla müdahale etti. Sokaklar savaş alanına döndü. Fransız medyasına yansıyan haberlere göre, Paris’te 34 kişi gözaltına alındı.

YÜRÜYÜŞ BU YIL GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Lyon kentinde ise 2019'daki Sarı Yelekliler gösterisi ve geçtiğimiz yıl Covid-19 tedbirleri nedeniyle iptal edilen 1 Mayıs yürüyüşü bu yıl gerçekleştirildi.

Yaklaşık 5 bin kişinin katıldığı gösterilerde, ülkenin ekonomik durumunun yanı sıra salgınla bağlantılı güvence sorunları ve işsizlik sigortası reformu protesto edildi.

Yürüyüşe geçmişteki 1 Mayıs’lara kıyasla daha fazla gencin katılması dikkat çekti. Yalnızca işçiler değil, kadın hakları savunucuları ile göçmen destekçileri de sendikaların yanında yürüyüşe katıldı.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Protestocular, corona virüsü nedeniyle birçok alanda işçilerin zor durumda olduğu yönünde hükümete uyarıda bulundu.

İşsizlik sigortası reformuyla bağlantılı endişelerini de dile getiren sendikalar, ekonomide yaşanan sıkıntılara da dikkat çekti. Polis ve göstericiler arasında arbede çıkarken, polis şiddetine de tepki gösterildi. Olaylarda 5 kişi gözaltına alındı.

İlginizi Çekebilir1 Mayıs otoparkı: Taksim Meydanı'nda işçiden çok polis ve parkedilmiş otomobiller var1 Mayıs otoparkı: Taksim Meydanı'nda işçiden çok polis ve parkedilmiş otomobiller varİlginizi ÇekebilirAnkara'da 1 Mayıs'a polis müdahalesi! Gözaltılar varAnkara'da 1 Mayıs'a polis müdahalesi! Gözaltılar var
Yayınlanma Tarihi:18:26,