Bir çok şehri sarıya boyamıştı! Toz bulutunda dehşete düşüren ayrıntı

Sahra Çölü’nden bu ayın başlarında Fransa’ya gelen toz bulutu, 1960 yılında Sahra çölünde gerçekleştirilen nükleer denemeden kalan Sezyum 137 (Caesium 137) radyoaktif kalıntılarını ülkeye taşıdı.

Bir çok şehri sarıya boyamıştı! Toz bulutunda dehşete düşüren ayrıntı

Ülke genelinde birçok bölgede etkili olan toz bulutu, radyoaktif kalıntıları da beraberinde getirdi. Fransız bilim adamları, geçtiğimiz 6 Şubat’ta ülkeye gelen toz bulutunun Jura dağlarında radyoaktif kalıntı bıraktığını açıkladı. Açıklamaya göre, Sezyum 137 (Caesium 137) olduğu öğrenilen element, 1960 yılının başlarında Fransa’nın Sahra Çölü'nde yaptığı bir nükleer denemeden kaldı.

2011 YILINDAKİ KAZA

Toz bulutunun kalıntıları, Caen Üniversitesi'nde Radyoloji Uzmanı olarak çalışan Pierre Barbey tarafından incelendi. Sahra çölünden gelen kumlarda yaptıkları inceleme sonucu Sezyum 137 elementini bulduklarını açıklayan Barbey, aynı elementin 2011 yılında Japonya'nın Fukushima kentinde meydana gelen nükleer santral kazasında da atmosfere yayıldığını dile getirdi.

KİRLİLİK DEVAM EDİYOR

Fransa, Sahra Çölü'nde ilk olarak 13 Şubat 1960 yılında nükleer deneme yaparken, daha sonra da birçok nükleer deneme gerçekleştirdi. Fransa’nın 1960'larda yaptığı denemelerin, Hiroshima patlamasının 3 veya 4 katı olduğu biliniyor.

Özellikle Cezayir’de radyoaktivite, halkın sağlığını etkilerken, bölgedeki yoğun radyoaktif kirlilik hala devam ediyor.

Antalya'daki deprem sırasında Karaman'da kayalar koptu, toz bulutu yükseldi İlginizi Çekebilir Antalya'daki deprem sırasında Karaman'da kayalar koptu, toz bulutu yükseldi Prof. Tecer: Çöl tozlarının Trakya'ya giriş yaptığını sezinliyoruz İlginizi Çekebilir Prof. Tecer: Çöl tozlarının Trakya'ya giriş yaptığını sezinliyoruz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...