Sözcü Plus Giriş

Brezilya’da bir ilk yaşandı: Coronadan ölenlerin sayısı katlandı

Brezilya’da corona virüsü salgınında son 24 saatte 2 bin 286 kişinin hayatını kaybetmesi ile toplam can kaybı 270 bin 656’ya ulaşırken, salgının başlangıcından bu yana virüse bağlı günlük can kaybı ilk kez 2 bini aşmış oldu.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 11:29, 11/03/2021
Brezilya’da bir ilk yaşandı: Coronadan ölenlerin sayısı katlandı

Brezilya'da corona virüsü (Covid-19) salgınının başlangıcından bu yana virüse bağlı günlük can kaybı ilk kez 2 bini geçti. Brezilya Sağlık Bakanlığı, son 24 saatte 2 bin 286 kişinin virüs nedeniyle hayatını kaybettiği ülkede Covid-19 kaynaklı toplam can kaybının 270 bin 656'ya ulaştığını açıkladı.

Son 24 saatte 79 bin 876 yeni vaka tespit edilmesi ile toplam vaka sayısı da 11 milyon 202 bin 305 oldu.

ABD VE HİNDİSTAN’IN ARKASINDAN GELİYOR

ABD ve Hindistan'ın ardından dünyada vaka ve can kaybı bakımından en kötü etkilenen ülkelerden Brezilya'da corona virüsüne karşı aşılama geçtiğimiz Ocak ayında başlamıştı. Aşılamanın başlamasına rağmen mutasyonlu virüs nedeniyle salgının ülkedeki sağlık sistemi üzerindeki zorlayıcı etkisi devam ediyor.

Fundacao Oswaldo Cruz Araştırma Enstitüsü'ne (Fiocruz) göre, Porto Velho, Campo Grande ve Porto Alegre gibi büyük kentlerde yoğun bakım üniteleri tamamen doldu.

BOLSONARO ELEŞTİRİLERİN ODAĞINDA

Eyalet ve kentlerde yerel yöneticiler, özellikle mutasyonlu virüs vakalarının artması nedeniyle harekete geçerek mevcut Covid-19 önlemlerini sıkılaştırdı.

Fakat salgını ciddiye almadığı gerekçesiyle eleştirilen Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro, korona virüse karşı geliştirilen aşıların fayda sağladığına yönelik şüphelerini dile getirmeye ve kısıtlamaların “gereksiz” olduğunu savunmaya devam ediyor.

Brezilya'da dün 1.972 kişinin korona virüs nedeniyle hayatını kaybetmesi ile salgının başlangıcından bu yana en yüksek günlük can kaybı kayıtlara geçmişti.

İlginizi Çekebilirİnsanlık ölmüş: Corona virüsü aşısının patentini paylaşmadılarİnsanlık ölmüş: Corona virüsü aşısının patentini paylaşmadılarİlginizi ÇekebilirUzmanlar araştırdı: D vitamini ile corona virüsü arasında bağlantı yokUzmanlar araştırdı: D vitamini ile corona virüsü arasında bağlantı yok