Sözcü Plus Giriş

Caparov, çatışmaların yaşandığı sınır bölgesini ziyaret etti

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, geçen hafta çatışmaların yaşandığı Batken bölgesindeki Kırgızistan-Tacikistan sınır bölgesini ziyaret etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 22:43, 06/05/2021
Caparov, çatışmaların yaşandığı sınır bölgesini ziyaret etti

Tacikistan’ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara nehrindeki su kaynağının kullanımı ile ilgili anlaşmazlık yaşayan iki ülke halkı arasındaki taşlı kavga 29 Nisan’da çatışmaya dönüşmüştü. Çatışmalarda Kırgızistan'da 36, Tacikistan da 19 kişi hayatını kaybetmiş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, geçen hafta çatışmaların yaşandığı Batken bölgesindeki Kırgızistan-Tacikistan sınır bölgesini ziyaret etti.

Caparov, bölgeye gerçekleştirdiği ziyaret kapsamında çatışmaların yaşandığı Kırgızistan ile Tacikistan sınırındaki su dağıtım şebekesine giderek incelemelerde bulundu. Cumhurbaşkanı Caparov, ilgili kurumlara söz konusu su tesisinin teknik durumunun geliştirilmesi talimatı verdi.

Ziyaret kapsamında su tesisini koruyan askeri birlikle bir araya gelen Caparov, devletin askeri güçlerle ilgili tüm sosyal yükümlülükleri yerine getireceğini, onların mevcut sorunlarının çözümüne büyük önem verileceğini dile getirdi.

ÇATIŞMALARIN YAŞANDIĞI BÖLGEYE ÖZEL STATÜ VERİLECEK

Caparov ziyareti kapsamında çatışmalarda yakılan sınır köylerinden Maksat'ın sakinleriyle görüşmüş, bugünden itibaren köyün imarı çalışmalarının başlatılacağın ve yakılan evlerin yerine 2 ayda modern evlerin yapılacağını belirtmişti.

Yakın zamanda Batken bölgesine özel statü verileceğini söyleyen Caparov, çatışmalarda hayatını kaybedenlerin ailelerine 1 milyon som (11 bin 800 dolar) miktarında tazminat ödeneceğini, zarar gören girişimcilere de destek verileceğini dile getirmişti.

Kırgızistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, çatışmalarda zarar gören ev ve diğer tesislerin güncellendiği aktarıldı. Açıklamada, çatışmalarda Kırgız köylerindeki 136 ev, 27 benzin istasyonu, 34 market, 5 yemekhane, 1 okul, 3 düğün salonu, 1 sağlık merkezi, 2 eczane, 1 çocuk bahçesi, 1 kütüphane ve diğer idari tesislerin zarar gördüğü belirtildi. Tacikistan ise, çatışmalarda 14 ev ve diğer tesislere zarar verildiğini duyurmuştu.

SINIRDAKİ ÇATIŞMA

29 Nisan'da Tacikistan’ın kuzeyindeki Sughd bölgesi ile Kırgızistan’ın güneyindeki Batken bölgesini ayıran Isfara nehrindeki su kaynağının kullanımı ile ilgili anlaşmazlık yaşayan iki ülke halkı arasındaki taşlı kavga çatışmaya dönüşmüştü.

İki ülke yetkilileri, yaptıkları görüşmelerin sonucunda aynı gün yerel saatle 20.00'da ateşkes uygulanmasında ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde anlaşmış, çatışma gece 00.00 sıralarında durdurulmuştu. Ancak 30 Mayıs'ta Tacik askerlerinin ateşkesi ihlal etmesi üzerine çatışma bölgesinde tansiyon yeniden yükselmişti.

1 Mayıs'ta iki ülke Ulusal Güvenlik Komite başkanları gerçekleştirdikleri görüşmede bir kez daha çatışmaların durdurulması ve her iki ülke askerlerinin sınırdan çekilmesinde uzlaşmış, çatışmalara son verilmişti.

Kırgızistan’ın Tacikistan ile yaklaşık 990 kilometre uzunluğunda sınırı bulunurken, tartışmalı sınır kesimleri nedeniyle iki ülke vatandaşları ve sınır muhafızları arasında zaman zaman silahlı çatışmalar yaşanıyor.

İlginizi ÇekebilirKırgızistan-Tacikistan geriliminde tansiyon yükseldi: Ateşkesi ihlal ettilerKırgızistan-Tacikistan geriliminde tansiyon yükseldi: Ateşkesi ihlal ettilerİlginizi ÇekebilirKırgızistan-Tacikistan geriliminde bilanço ağırlaşıyorKırgızistan-Tacikistan geriliminde bilanço ağırlaşıyor