CDC’den yeni öneri: Aşılananlar için karantinaya gerek yok

ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) internet sitelerinde yer alan kılavuzu güncelleyerek, kriterleri karşılayan Covid-19'a karşı tamamen aşılanmış kişilerin corona virüsüne maruz kalmaları halinde karantinaya girmelerine gerek olmadığını belirtti.

CDC’den yeni öneri: Aşılananlar için karantinaya gerek yok

CDC internet sitelerinde yer alan güncellenmiş kılavuzda, herhangi bir semptom geliştirmedikleri sürece son dozun alınmasından sonraki 3 ay içinde tamamen aşılanmış kişilerin karantinaya girmelerinin gerekli olmadığını belirtti.

CDC’ye göre tamamen aşılanmış kavramı, bir kişinin iki dozluk aşının ikinci dozunu veya tek dozluk aşının bir dozunu almasının üzerinden en az iki hafta geçmesini ifade ediyor. Bu durumu karşılamayan kişilerin ise, Covid-19 olduğundan şüphelenilen veya doğrulanmış bir kişiyle temaslı olması halinde mevcut karantina kılavuzunu takip etmesi gerektiği belirtiliyor.

MASKE KURALI GEÇERLİ

DHA’nın aktardığı habere göre tamamen aşılanmış kişilerin corona virüsünü başkalarına yayma riskinin hala belirsiz olduğu belirtilirken; bununla birlikte aşılamanın semptomatik Covid-19’u önlediğini gösterdiği, semptomatik ve pre-semptomatik bulaşmanın corona virüsünün yayılmasında tamamen asemptomatik bulaşmadan daha büyük bir role sahip olduğunun düşünüldüğü ifadelerine yer veriliyor.

Tamamen aşılanmış kişiler için maske takmak, sosyal mesafeyi korumak, kalabalık yerlerden ve yetersiz havalandırılan alanlardan kaçınma gibi diğer öneriler ise hala geçerli.

Şırınga krizi: Milyonlarca corona aşısı çöpe gidecek İlginizi Çekebilir Şırınga krizi: Milyonlarca corona aşısı çöpe gidecek

 

Mutasyonda yeni aşıya ihtiyaç belirsiz İlginizi Çekebilir Mutasyonda yeni aşıya ihtiyaç belirsiz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Bilim BioNTech Corona Covid-19 internet Japonya Maske Reuters Sağlık Sağlık Bakanı
Loading...