Çekya’da corona nedeniyle OHAL ilan edildi

Covid-19 vakalarının artmasının ardından toplanan Çekya Bakanlar Kurulu, 30 gün sürecek olağanüstü hal (OHAL) ilan etti ve corona tedbirlerini sıkılaştırdı. Yeni tedbirlere göre, restoran ve barlar 22.00-05.00 arasında kapatılacak, AVM’lerde bulunan yeme-içme bölümleri ise hizmet vermeyecek. Noel için pazar kurulamayacak.

Çekya’da corona nedeniyle OHAL ilan edildi

Çekya'da rekor kıran corona virüsü vakaları sonrası yarın toplanması planlanan Bakanlar Burulu bir gün erken toplanarak, bu gece yarısından itibaren başlayacak ve 30 gün sürecek olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

OHAL kapsamında alınacak tedbirler henüz resmi olarak açıklanmazken, sportif ve kültürel faaliyetlerin 500 kişiyle sınırlandırılması, Noel pazarlarının kapatılması, restoran ve barların ise saat 22.00'den sonra hizmet vermemesi gibi önlemlerin alınacağı tahmin edilirken, yaşlılar ve bazı meslek grupları için zorunlu aşı kararı alınması bekleniyor.

“KARANTİNA GÜNDEMİMİZDE YOK”

Başbakan Andrej Babis Bakanlar Kurulu toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Temasları sınırlamak için daha fazla önlem alacağız. Hiçbir şeyi çözmeyecek önlemler yerine daha etkili olacak önlemler almak istiyoruz. Karantina ise gündemimizde yok” dedi.

Sağlık Bakanı Adam Vojtech ise toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Gidişat iyi değil. Salgınla mücadele edebilmemiz için insanlar arasındaki teması en aza indirmeliyiz. Bu yönde kararlar alacağız” ifadelerini kullandı.

Seçimler sonrası kurulacak yeni hükümette Sağlık Bakanı olması beklenen Vlastimil Valek ise toplantı öncesi basına verdiği demeçte, “Üçüncü doz aşılamaya hız vermeliyiz. Çok önemli bir konu. Bununla birlikte yaşlılar ve belirli meslek gruplarına zorunlu aşı getirilmesine ise karşıyız. Ülkemizi salgından kurtarabilmemiz için atacağımız adımlarda PCR testi çok önemli bir yer tutuyor” dedi.

ETKİNLİKLERE KİŞİ SINIRLAMASI

Halka açık alanlarda alkol tüketimi yasaklanırken, bin kişi ile sınırlı olan toplantı ve balo gibi sosyal etkinlikler 100 kişi ile, herhangi bir sınır olmayan kültürel ve sportif etkinlikler ise bin kişi ile sınırlandırıldı. Cenaze törenlerine ise herhangi bir kısıtlama uygulanmayacak.

SAĞLIK PERSONELİNE ÇALIŞMA ZORUNLULUĞU

Çeşitli nedenlerle görev başında bulunmayan sağlık çalışanları ve doktorlara ise çalışma zorunluluğu getirildi. Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında açıklamalarda bulunan Başbakan Andrej Babis, “Polis, sağlık çalışanları, itfaiye ve toplumsal görevlerde bulunan meslek grupları ile yaşlılara zorunlu aşılama kararını tartıştık. Gördüğümüz kadarıyla bu bir ihtiyaçtır. Bugün bunu açıklamıyoruz fakat yakın zamanda bu kararı alacağız. Daha önce 60 yaş üstü için düşündüğümüz zorunlu aşı kararı 50 yaş üstü olarak değiştirilebilir” dedi.

ORDU HASTANELERE YARDIM EDİYOR

Ülkenin doğu bölgelerindeki hastaneler alarm verirken, birçok hastanenin kapasitesini dolduğu açıklandı. Hastanelerdeki sağlık personeli sıkıntısı nedeniyle Çek ordusunun hastanelere yardım için asker gönderdiği aktarıldı. Bono'daki üniversite hastanesinin kapasitesinin dolması nedeniyle 19 hastanın başkent Prag'daki hastanelere nakledildiği açıklandı.

ÇOCUKLAR İÇİN 300 BİN DOZ AŞI AYRILDI

Avrupa İlaç Ajansı'nın (EMA) 5 yaşından büyük çocuklara Pfizer/BioNTech aşısının kullanımına onay vermesinin ardından Çekya hükümeti, çocuklar için 300 bin aşı ayıracağını duyurdu.

Avrupa Birliği'nde olduğu gibi Çekya'da da aşı sertifikalarının geçerlilik süresi 9 aya düşürülecek ve 2. doz aşı ile 3. Doz aşı arasındaki 6 aylık sürenin de aşı stokları dahilinde 1 aya indirilebileceği belirtildi.

TOPLAM VAKA SAYISI 2 MİLYONU AŞTI

Yaklaşık 10,7 milyon nüfuslu Çekya’da, son 24 saatte 18 bin 4 yeni corona virüsü vakası tespit edilirken, ülkede toplam vaka sayısı 2 milyon 62 bin 64’e yükseldi. Son 24 saatte 33 kişinin hayatını kaybettiği Çekya’da, Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 32 bin 523’e ulaştı.

Avrupa'da corona salgını alarm veriyor: Vaka sayıları rekor seviyede... İlginizi Çekebilir Avrupa'da corona salgını alarm veriyor: Vaka sayıları rekor seviyede... AB'den Covid-19 aşısı için 9 ay kararı gündemde İlginizi Çekebilir AB'den Covid-19 aşısı için 9 ay kararı gündemde

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya asker Avrupa Avrupa Birliği Bakanlar Kurulu Başbakan Çekya Corona Hollanda Macaristan Noel Ordu Sağlık Sağlık Bakanı Slovakya
Loading...