Sözcü Plus Giriş

Çin, corona virüsünü araştırmak isteyen DSÖ ekibini ülkeye sokmadı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, Çin’in Covid-19’un kökenini araştıracak uzmanlardan oluşan uluslararası ekibin ülkeye girişi için gerekli izinleri henüz tamamlamadığı gerekçesiyle ülkeye sokulmadığını açıkladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 22:51, 05/01/2021
Çin, corona virüsünü araştırmak isteyen DSÖ ekibini ülkeye sokmadı

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) liderliğinde uzmanlardan oluşan uluslararası ekibin bu hafta Covid-19'un ortaya çıktığı Çin'in Wuhan kentine gitmesi planlanıyordu. Çin'in ekibin ülkeye girişi için gerekli olan izinleri henüz tamamlamadığı ortaya çıktı. Ekibin, bugün Wuhan'da çalışmalara başlaması planlanıyordu.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, İsviçre'nin Cenevre kentinde bulunan DSÖ'nün genel merkezinde çevrimiçi düzenlenen basın toplantısında olaya ilişkin bilgi verdi.

Ghebreyesus, Çin’in corona virüsünün kökenini incelemek için uluslararası uzmanlardan oluşan ekibin ülkeye girişi için gerekli olan izinleri tamamlamadığını ifade ederek, “Bugün, Çinli yetkililerin ekibin Çin’e gelmesi için gerekli izinleri henüz tamamlamadıklarını öğrendik” dedi.

“ÜST DÜZEY ÇİNLİ YETKİLİLERLE TEMAS HALİNDEYİM”

Çin’in ekibi ülkeye sokmadığını ve çok büyük hayal kırıklığına uğradığını belirten Genel Direktör Ghebreyesus, “Üst düzey Çinli yetkililerle temas halindeyim ve bir kez daha misyonun DSÖ için bir öncelik olduğunu açıkça ortaya koydum” ifadelerini kullandı.

DSÖ Acil Durum Programı Başkanı Mike Ryan ise yaptığı açıklamada, “Bunun çok hızlı bir şekilde çözülebilecek lojistik ve bürokratik bir sorun olduğuna inanıyor ve umuyoruz. Bu sorunları önümüzdeki saatlerde çözebileceğimize iyi niyetle güveniyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Başkanı Donald Trump, her fırsatta Çin'i Covid-19 salgınını dünyaya geç bildirmekle ve bu salgını örtbas etmeye çalışmakla suçluyor. (İHA)

İlginizi ÇekebilirMutasyonlu corona virüsü komşuya da sıçradıMutasyonlu corona virüsü komşuya da sıçradı

İlginizi ÇekebilirDehşet verici olay: Şişme Noel kıyafeti 43 kişiye corona bulaştırdıDehşet verici olay: Şişme Noel kıyafeti 43 kişiye corona bulaştırdı