Sözcü Plus Giriş

Çin, Covid-19 sınır kısıtlamalarını 1 yıl daha uzatabilir

Çin’in Covid-19 karşı uyguladığı sınır kısıtlamalarını en az 1 yıl daha uzatmayı planladığını iddia edildi.

Güncellenme: 20:18, 22/06/2021
Çin, Covid-19 sınır kısıtlamalarını 1 yıl daha uzatabilir

Çin'in Covid-19 karşı uyguladığı sınır kısıtlamalarını virüsün yeni mutasyonları nedeniyle en az 1 yıl daha uzatmayı planladığını öne sürdü.

Wall Street Journal'ın aktardığı haberde, sınır kısıtlamaları ile ilgili uzatma kararının geçtiğimiz Mayıs ayında yapılan kabine toplantısında alındığı belirtildi.

Çin'in kısıtlamaları uygulamaya devam etmesi halinde, vize vermeyi büyük ölçüde kısıtlaması ve Çin'e gelen yolculara 14 gün otel karantinası uygulamaya devam etmesi bekleniyor.

Çin'in yüksek aşılama oranlarına sahip ve salgını kontrol altına ülkelere yönelik ise kısıtlamaları gevşeteceği düşünülürken, esneklik sağlanacak ülkeler arasında ilk olarak Çin tarafından geliştirilen aşıları tanıyan ülkelerin olacağı değerlendiriliyor.

Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından 20 Haziran'da yapılan açıklamada, ülke genelinde uygulanan Covid-19 aşı dozu sayısının 1 milyarı geçtiği belirtilmiş, dünyanın en fazla nüfusa sahip ülkesi Çin'in başkenti Pekin'de halkın yüzde 80'inin aşılandığı aktarılmıştı. Öte yandan Çin'de salgının başından bu yana 91 bin 629 vaka tespit edilirken, 4 bin 636 kişi hayatını kaybetti.

İlginizi ÇekebilirAilesi corona aşısı olmasına izin vermedi! Dava açmaya hazırlanıyorAilesi corona aşısı olmasına izin vermedi! Dava açmaya hazırlanıyorİlginizi ÇekebilirDSÖ'den korkutan corona virüsü açıklamasıDSÖ'den korkutan corona virüsü açıklaması