Corona virüsü DSÖ’yü birbirine kattı

Corona virüsü salgınının çıkış noktasını bulmak için Çin'de temaslarda olan Dünya Sağlık Örgütü heyeti arasında çelişkili açıklamalar devam ediyor... Bazı üyeler Çin'in verileri paylaşmadığını açıklasa da diğerleri Çin'in iş birliği yaptığını öne sürdü.

Corona virüsü DSÖ’yü birbirine kattı

Dünya Sağlık Örgütü corona virüsünün kökenini araştırmak için Çinin Vuhan kentine gönderdiği 13 kişilik ekibin Avustralyalı üyesi Dominic Dwyer, Çinli yetkililerin önemli konularda kendilerine detay vermeyip özet geçtiklerini söyledi. Ekibin İngiliz üyesi Peter Daszak ise Dwyer’ın açıklamalarının kendi görüşlerini yansıtmadığını açıkladı.

DSÖ ekibinin üyelerinin kendi içinde fikir ayrılığına düşerek Dominic Dwyer’ın Çin’in önemli verileri teslim etmeyi reddettiğini söylemesinin ardından, Dünya Sağlık Örgütü’nün Covid-19 salgınının kökenine ilişkin soruşturması konusunda büyüyen tartışmalar ortaya çıktı. Avustralyalı bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dwyer, Çinli yetkililerden ham hasta verilerini talep ettiklerini ancak sadece bir özet verildiğini söyledi.

‘ÇİNLİ MESLEKTAŞLARIMDA GÜVEN BULDUM’

Dwyer’ın bu konudaki açıklamalarına ekibin İngiliz üyesi Peter Daszak ise sosyal medyadan “Bu, DSÖ görevindeki benim deneyimim DEĞİLDİR. Hayvan/çevre çalışma grubunun lideri olarak, Çinli meslektaşlarımda güven ve açıksözlülük buldum. Baştan sona kritik yeni verilere erişim sağladık. Muhtemel yayılma yolları konusundaki bilgimizi arttırdık” dedi.

DSÖ ekibinin detaylı raporunu bu hafta içinde açıklaması bekleniyor.

Corona virüsünün kökeni ile ilgili çarpıcı iddia İlginizi Çekebilir Corona virüsünün kökeni ile ilgili çarpıcı iddia

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Çin Corona Dünya Sağlık
Loading...