İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşen Erdoğan’dan Filistin açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Cumhurbaşkanı Yitzak Hertzog ile telefonda görüştü. Görüşmede, Türkiye-İsrail ilişkileri ve bölgesel konular ele alındı. Görüşmeyle ilgili Twitter'dan paylaşım yapan Erdoğan, "Filistin-İsrail ihtilafında olumlu adımlar atılmasının, ilişkilerimizin müspet mecrada seyretmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz" dedi.

İsrail Cumhurbaşkanı ile görüşen Erdoğan’dan Filistin açıklaması

İletişim Başkanlığı’ndan görüşmeyle ilgili yapılan açıklamada şöyle denildi:

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, görüşmede, Yitzak Hertzog'u göreve başlaması dolayısıyla tebrik etti.

* Türkiye-İsrail ilişkilerinin Orta Doğu'nun güvenliği ve istikrarı bakımından büyük önem taşıdığını vurgulayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, iki ülke arasında enerji, turizm ve teknoloji başta olmak üzere muhtelif alanlarda yüksek bir iş birliği potansiyeli olduğunu ifade etti.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, ikili ticaretin salgına rağmen arttığını, bu potansiyelden faydalanmanın ortak çıkar olduğunu dile getirdi.

* Tüm görüş ayrılıklarına rağmen temas ve diyaloğun sürdürülmesine önem verdiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının BM kararları çerçevesinde, iki devletli, kalıcı ve kapsamlı şekilde çözüme kavuşturulmasının uluslararası camianın beklentisi olduğunu belirtti.

* Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin-İsrail ihtilafının çözümünde atılacak olumlu adımların, Türkiye-İsrail ilişkilerinin müspet mecrada seyretmesine de katkı sağlayacağını belirtti.

ERDOĞAN’DAN TWITTER’DAN AÇIKLAMA

Görüşmeyle ilgili sosyal medya hesabından paylaşımlar yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları belirtti:

* Bugün İsrail Devlet Başkanı Yitzak Hertzog ile gerçekleştirdiğimiz telefon görüşmesinde ikili ve bölgesel meseleleri ele aldık. Görüşmemizde ülkelerimizin birçok alanda yüksek iş birliği potansiyeli olduğunu vurguladık.

* Tüm görüş ayrılıklarına rağmen İsrail ile temas ve diyaloğun sürmesine büyük önem veriyor; Filistin-İsrail ihtilafında olumlu adımlar atılmasının, ilişkilerimizin müspet mecrada seyretmesine katkı sağlayacağına inanıyoruz.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatili süresini açıkladı İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kurban Bayramı tatili süresini açıkladı Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı: Önümüzdeki günlerde tehdit altına girebilir İlginizi Çekebilir Cumhurbaşkanı Erdoğan uyardı: Önümüzdeki günlerde tehdit altına girebilir
Corona Cuma Cumhurbaşkanı Filistin İsrail kurban Orta Doğu Pazartesi Recep Tayyip Erdoğan tatil Teknoloji Türkiye