Dev gemi Süveyş Kanalı’nda karaya oturdu: Geçişler durduruldu

Dünya ticaretinin en önemli geçiş noktalarından biri olan Mısır'daki Süveyş Kanalı'nda Panama bandıralı gemi karaya oturdu. Trafiğe kapanan kanalda geçişler durduruldu

Dev gemi Süveyş Kanalı’nda karaya oturdu: Geçişler durduruldu

Akdeniz’i Kızıldeniz’e bağlayan ve dünya ticaretinde önemli geçiş noktalarından olan Mısır’daki Süveyş Kanalı’nda, 200 bin tonluk Panama bandıralı konteyner gemisi yerel saatle 07.40 sıralarında karaya oturdu.

Çin’den Hollanda’nın Rotterdam kentine seyir halinde olduğu belirtilen “Ever Given” adlı 400 metre uzunluğundaki geminin yardımına 7 römorkörün geldiği belirtildi.

Geminin bağlı olduğu firma, tüm mürettebatın güvende olduğunu ve herhangi bir yaralanma olayının bulunmadığını açıkladı.

GÜNLERCE SÜREBİLİR

Mısır basını ise gemiyi kurtarma operasyonunun günler sürebileceğini ifade etti. 59 metre genişliğindeki geminin, bölgede etkili olan şiddetli rüzgar nedeniyle rotadan saparak karaya oturduğu ihtimali üzerinde duruluyor. Konteyner gemisinin karaya oturmasıyla birlikte tankerlerin Süveyş Kanalı yakınlarında yığılmaya başladığı belirtiliyor.

Süveyş Kanalı'ndan geliyor... Uzman isimden 'aslan balığı' uyarısı İlginizi Çekebilir Süveyş Kanalı'ndan geliyor... Uzman isimden 'aslan balığı' uyarısı