Sözcü Plus Giriş

Donald Trump hakkında ortalığı karıştıracak iddia…

Eski ABD Başkanı Donald Trump’ın görevinin son saatlerinde Birleşik Arap Emirlikleri’ne (BAE) 50 adet F35 savaş uçağı ve 18 adet silahlı insansız hava aracı (SİHA) satışına onay veren bir anlaşmayı imzaladığı öne sürüldü.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 23:19, 20/01/2021
Donald Trump hakkında ortalığı karıştıracak iddia…

Eski ABD Başkanı Donald Trump'ın yeni Başkan Joe Biden'ın görevi devralmasından bir saat önce Birleşik Arap Emirlikleri'ne (BAE) 50 adet F35 savaş uçağı ve 18 adete kadar silahlı insansız hava aracı (SİHA) satışına onay veren bir anlaşmayı imzaladığı öne sürüldü. Biden'ın ise BAE ile yapılan bu anlaşmayı gözden geçireceği aktarıldı.

BAE, geçtiğimiz sene Ağustos ayında İsrail ile ilişkileri normalleştirmeyi kabul etmesinin ardından ABD'den F35 savaş uçağı almak istediğini belirtmişti. ABD Dışişleri Bakanlığı ve başkent Washington DC’deki BAE Büyükelçiliği anlaşmaya ilişkin açıklama yapmadı.

ABD'nin 46. Başkanı seçilen Joe Biden 3 Kasım'da yapılan seçimlerin ardından bugün başkent Washington DC'de görevi resmen devralmasına dakikalar kala, eski Başkan Donald Trump ve eşi Melania Trump törene katılmayarak Florida'ya gitmişti.

Florida'ya doğru yola çıkmadan önce Joint Base Andrews’de kısa bir veda töreni yapan Trump yaptığı konuşmada, “her zaman savaşacağına” söz vererek, Biden yönetimine şans dilemişti.

Trump ayrıca, geri dönüş sinyali vererek, “Bu aslında bir veda ama başka şekilde yeniden karşınıza çıkacağım” demişti.(İHA)

İlginizi ÇekebilirVe bir dönemin sonu geldi... Trump Beyaz Saray'dan son kez çıktıVe bir dönemin sonu geldi... Trump Beyaz Saray'dan son kez çıktıİlginizi ÇekebilirABD'nin 46. Başkanı Joe Biden...ABD'nin 46. Başkanı Joe Biden...İlginizi ÇekebilirDünya liderlerinden ABD Başkanı Biden'a tebrikDünya liderlerinden ABD Başkanı Biden'a tebrik
Yayınlanma Tarihi:23:02,