Erdoğan, Alman mevkidaşıyla görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Erdoğan, Alman mevkidaşıyla görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığından yapılan açıklamaya göre görüşmede, Türkiye-Almanya ilişkileri ile Afganistan ve göç meselesi başta olmak üzere bölgesel konular ele alındı.

Erdoğan, 2015’teki Suriyeli göçmen dalgasına benzer bir tecrübeyi yaşamayı hiç kimsenin istemeyeceğini, Almanya ve Avrupa Birliği’nin bu minvalde Afgan göçünün yükünü taşıyan komşu ülkelere destek sağlaması gerektiğini dile getirdi. Erdoğan, bazı Avrupa ülkelerinin konuyu sadece sınır güvenliğine indirgediğine dikkati çekerek, Türkiye’nin yeni bir
göç yükünü kaldıracak kapasitesi olmadığını vurguladı.

Erdoğan görüşmede ayrıca, katılım müzakerelerinin yeniden başlatılması, Gümrük Birliği’nin güncellenmesi ve Türk vatandaşlarına vize serbestisi tanınması gibi konularda Avrupa Birliği’nin süratle adım atması gerektiğini de söyledi.

Dünyanın gözü New York'ta: Aralarında Erdoğan, Bolsonaro ve Johnson da var İlginizi Çekebilir Dünyanın gözü New York'ta: Aralarında Erdoğan, Bolsonaro ve Johnson da var Almanya'da başbakan adayı Laschet vaatlerini açıkladı İlginizi Çekebilir Almanya'da başbakan adayı Laschet vaatlerini açıkladı Almanya'da Başbakan adayları televizyonda kapıştı: Kazanan SPD'nin adayı Scholz İlginizi Çekebilir Almanya'da Başbakan adayları televizyonda kapıştı: Kazanan SPD'nin adayı Scholz