Sözcü Plus Giriş

Everest’te sezonun ilk ölümleri kayıtlara geçti

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Everest Dağı'nda biri ABD'den ve biri de İsviçre'den olmak üzere 2 dağcı hayatını kaybederken, sezonun ilk ölümleri kaydedildi.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 12:02, 13/05/2021
Everest’te sezonun ilk ölümleri kayıtlara geçti

Dünyanın deniz seviyesinin üzerindeki en yüksek yeri olan Himalayalar’daki Everest Dağı’nda sezonun ilk ölümleri kayıtlara geçti.

Corona virüsü salgını nedeniyle geçtiğimiz yıl kapatıldıktan sonra Nisan ayının ikinci haftası yeniden açılan Everest Dağı'nda bir ABD’li ve bir İsviçreli dağcının hayatını kaybettiği belirtildi.

Nepal’deki tırmanış organizatörleri, 40 yaşındaki İsviçreli dağcı Abdul Waraich’in zirveye ulaştıktan sonra yaşadığı “bitkinlik” nedeniyle yaşamını yitirdiğini aktardı. 55 yaşındaki Amerikalı Puwei Liu’nun ise zirveye yakın nokta olan Hillary Step’e ulaştığını belirten organizatörler, dağcının “kar körlüğü” ve “bitkinlik” sonucu hayatını kaybettiğini ifade etti.

Everest Dağı’nda 2019’da zirveye tırmanırken 11 kişi yaşamını yitirmişti. Dağda her yıl ortalama 5 ölüm kaydediliyor.

İlginizi ÇekebilirÇin'den Everest kararı: Kuzey yamacını açtılarÇin'den Everest kararı: Kuzey yamacını açtılarİlginizi ÇekebilirDünyanın zirvesinde vakalar artıyor: Everest'te 17 kişi pozitif çıktıDünyanın zirvesinde vakalar artıyor: Everest'te 17 kişi pozitif çıktı