Filistin’de 14 yıl aradan sonra seçim kararı

Filistin'de 14 yıldır yapılamayan seçimler için tarihlerin belirlendiği açıklandı. Genel seçimler 22 Mayıs, Başkanlık seçimleri ise 31 Temmuz’da yapılacak.

Filistin’de 14 yıl aradan sonra seçim kararı

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, genel seçimlerin ve Devlet Başkanlığı seçimlerinin bu yıl içinde üç aşamalı olarak yapılmasına ilişkin bir kararname çıkardı. Kararnameye göre, genel seçimler 22 Mayıs’ta, Devlet Başkanlığı seçimleri ise 31 Temmuz’da yapılacak.

Kararnamede; işgal altındaki Batı Şeria, Gazze ve Doğu Kudüs’e atıfta bulunularak, “Filistin Devlet Başkanı Abbas, seçim komitesine demokratik bir seçim süreci başlatma talimatı verdi” ifadelerine yer verildi.

Kararnamenin imza töreni, Abbas’ın Batı Şeria’nın merkezindeki Ramallah’ta bulunan Devlet Başkanlık Sarayı’nda Merkezi Seçim Komisyonu (MSK) Başkanı Hanna Nasır’ın katılımıyla gerçekleştirildi.

Öte yandan Filistin’de Yasama Meclisi seçimleri en son 2006 yılında yapılmış, Meclis'te çoğunluğu Hamas kazanırken, 2005'te gerçekleştirilen Devlet Başkanlığı seçimlerini ise Mahmud Abbas kazanmıştı. (İHA)

Yoksulluk korkutuyor... Filistin nasıl aşılanacak? İlginizi Çekebilir Yoksulluk korkutuyor... Filistin nasıl aşılanacak?

Birleşmiş Milletler'den Filistin'e destek İlginizi Çekebilir Birleşmiş Milletler'den Filistin'e destek İsrail'de hem aşılama hem vaka rekoru İlginizi Çekebilir İsrail'de hem aşılama hem vaka rekoru

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Birleşmiş Milletler Corona Filistin Gazze İsrail Kudüs Meclis patlama seçim
Loading...