Sözcü Plus Giriş

Geert Wilders’in seçim vaadi tepki topluyor

Hollanda'da 17 Mart'ta yapılacak genel seçimlere ilişkin programını açıklayan aşırı sağcı Özgürlük Partisi (PVV), öncelikli hedef olarak yine "müslümanlarla mücadeleyi" seçti. Tepki toplayan programın ardından aşırı sağcı lider Wilders, iktidara gelirse 'Göçmenlik ve İslamiyet'ten Kurtulma Bakanlığı' kuracağını, camileri kapatacağını ve Kur'an-ı Kerim'i ülkede yasaklayacağını açıkladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 18:05, 17/01/2021
Geert Wilders’in seçim vaadi tepki topluyor

Özgürlük Partisi (PVV) lideri Geert Wilders’in iktidar olması durumunda, önceliklerinden birisi ülkesindeki Suriyeli sığınmacıları derhal sınır dışı etmek ve Hollanda’ya Müslüman ülkelerden gelen göçü engellemek olacak. Ana muhalefetteki aşırı sağcı partinin, genel seçimde yine sağcı seçmenlerin öncelikli tercihi olması bekleniyor.

Hollanda’da son yerel seçimlerde büyük sıçrama kaydeden diğer aşırı sağcı Demokratik Forum Partisi’ndeki (FvD) bölünme, seçmenlerin yeniden Wilders’e yönelmesine neden oldu. Seçime 50 kişilik bir aday listesi ile giren PVV’nin ilk sırasında yine Geert Wilders yer alıyor. Seçim bildirgesi ise, yine İslam karşıtı görüşler içeriyor.

“GÖÇMENLİK VE İSLAMİYET’TEN KURTULMA BAKANLIĞI”

Hollanda medyasına göre, aşırı sağcı partinin seçim programı “anti – demokratik ve popülist.” PVV, iktidara gelmesi halinde, ‘İslam ideolojisinin yayılmasını’ yasaklamak istiyor.

Bu amaçla, “Göçmenlik ve İslamiyet’ten Kurtulma Bakanlığı” kurulacak. Çifte vatandaşlığa sahip kişilerin oy kullanması yasaklanacak. İslam okulları ile camiler kapatılacak, Kur’an-ı Kerim de Hollanda’da yasaklanacak.

Aşırı sağcı lider Wilders’in en önemli vaatlerinden biri de, Suriyeli sığınmacıları ülkelerine geri göndermek. PVV’nin iktidara gelmesi durumunda Suriyelilerin geçici sığınma izinleri derhal iptal edilecek.

Aşırı sağcı parti, Müslüman ülkelerden Hollanda’ya gelen göçmenlere de kapıları kapatma vaadinde bulunuyor. PVV seçim bildirgesinde, okullarda her gün Hollanda bayrağının göndere çekileceği ve İslami eğitimin de yasaklanacağı vurgulanıyor.

25 SANDALYE ALMALARI BEKLENİYOR

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, aşırı sağcı parti yeni 10 bin polis memuru istihdam edilmesini, “Hollanda sokaklarını geri almak için” gerektiğinde ordunun ihtiyaç duyulan yerlere konuşlandırılmasını savunuyor.

Hollanda ürünlerinin kullanımının teşvik edilmesini, Avrupa Birliği’nden (AB) çıkılmasını savunan Wilders’in bir başka vaadi de eski Hollanda parası guldene geri dönmek.

“Göçmen sokak teröristleri ve İslami tehlike” söylemini sıkça dile getiren aşırı sağcı parti, “ırkçılık suçlamalarına” kulak tıkayarak, “Başörtüsü olmayan, geleneksel Hollanda rahatlığı olan bir ülkeye dönmeyi” vadediyor.

Şu anda 150 sandalyeli temsilciler meclisinde 20 milletvekili ile ikinci büyük parti olan PVV, son anketlere göre, 17 Mart seçimlerinde 25 civarında milletvekilliği kazanacak.

Anketlerde, Wilders’in eski üyesi olduğu, Mark Rutte liderliğindeki liberal sağcı Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD) önde gidiyor. VVD’nin 40 civarında sandalye kazanacağı tahmin ediliyor.

İlginizi ÇekebilirHollanda'da kriz büyüyor: Hükümet istifa ettiHollanda'da kriz büyüyor: Hükümet istifa ettiİlginizi Çekebilirİslam karşıtı PEGIDA hareketinden çirkin provokasyonİslam karşıtı PEGIDA hareketinden çirkin provokasyonİlginizi ÇekebilirGeert Wilders'in Erdoğan paylaşımına sert tepkiGeert Wilders'in Erdoğan paylaşımına sert tepki