Hindistan’da nüfus artışını yavaşlatma planı: 3 çocuğu olan memurluğa başvuramayacak

Çin'in ardından dünyanın en kalabalık ülkesi olan Hindistan'da nüfus artış hızını yavaşlatmak için bir yasa tasarısı gündeme geldi. 220 milyon kişinin yaşadığı Uttar Pradesh'te, "Üç çocuğu olan çiftler memurluk başvurusu yapamayacak" tasarısı tartışma yarattı.

Hindistan’da nüfus artışını yavaşlatma planı: 3 çocuğu olan memurluğa başvuramayacak

1.3 milyar nüfusa sahip Hindistan’ın en kalabalık eyaletlerinden Uttar Pradesh’te dikkat çekici bir yasa tasarısı gündeme geldi. 220 milyondan fazla insanın yaşadığı Uttar Pradesh eyaletinde, üç çocuğu olan çiftlerin devlet bünyesindeki işlere ve memuriyete başvuru yapamayacağı açıklandı.

Eyalet genelindeki yeni doğum oranlarını azaltmak için böyle bir tasarının geliştirildiği belirtilirken, yasa tasarısında üç çocuğu olanlara maaş zammı yapılmasının önüne geçilmesi, yerel seçimlerde aday olamayacağı ve vergi indiriminden faydalanamayacağı da kayıtlara geçti.

Öte yandan yasa tasarısında bir çocuk sahibi olduktan sonra vasektomi yaptıran erkeklerin çocuklarının 20 yaşına kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabileceği belirtildi. Aynı yasa tasarısında iki çocuğu olanlara da bazı ayrıcalıklar sağlanacağı aktarıldı.

Tasarıyı açıklayan Justica AN Mittal, “Kaynaklarımız, nüfusun artışı sebebiyle zaten zorlanıyordu. İstihdam, gıda ve tıbbi altyapı baskı altında” dedi.

Hindistan'da aşı skandalı: Tuzlu su enjekte etmişler İlginizi Çekebilir Hindistan'da aşı skandalı: Tuzlu su enjekte etmişler Hindistan'da kabine değişikliği öncesinde 12 istifa İlginizi Çekebilir Hindistan'da kabine değişikliği öncesinde 12 istifa
Başbakan Çin Çocuk Corona Hindistan istifa maaş zammı Sağlık