Sözcü Plus Giriş

İngiltere’de kısa çalışma ödeneğine rağmen işsizlik oranı yükseldi

İngiltere'de Eyül-Ekim-Kasım aylarında işsizlik oranı yüzde 5'e yükseldi. Bu, 2019'un aynı dönemine kıyasla işsiz sayısında 418 bin yeni işsiz anlamına geliyor ve 2009'dan bu yanaki en yüksek artışı ifade ediyor.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 21:46, 26/01/2021
İngiltere’de kısa çalışma ödeneğine rağmen işsizlik oranı yükseldi

İngiltere’de resmi rakamlara göre işsiz sayısı toplamda 1,72 milyona ulaştı. Bu sayı son beş yılın en yüksek rakamı oldu. 25-34 yaş grubundakilerin işini kaybetme riskinin daha yüksek olduğu belirtiliyor.

Corona virüsü salgını sürecinde hükümetin işverenlere yaptığı ücret desteği (kısa çalışma ödeneği) sayesinde işten çıkarmaların sınırlandrıldığıi bu destek sona erdiğinde işsizlik oranının artacağı belirtiliyor.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, İngiltere Bütçe Denetleme Komisyonu (OBR) tahminlerine göre, 2021 yılı ortasında İngiltere’de işsiz sayısı 2,6 milyona ulaşacak. Bu çalışma yaşındaki nüfusun yüzde 7,5’ine tekabül ediyor.

İngiltere Merkez Bankası ise bu yıl Nisan-Haziran ayları araında işsizlik oranının yüzde 7,7’ye ulaşabileceği, küçük de olsa yüzde 10’a kadar tırmanma ihtmalinin olduğu tahmininde bulunuyor.

Ancak bu rakamlar, hükümetin kısa çalışma ödeneğini Nisan sonunda kadar uzatma kararını kapsamıyor. Bu sayede işsizlik oranının daha düşük seyredebileceği belirtiliyor.

İlginizi ÇekebilirBoris Johnson: Tüm sorumluluğu aldımBoris Johnson: Tüm sorumluluğu aldımİlginizi Çekebilirİngiltere'de coronadan kaynaklı can kaybı 100 bini aştıİngiltere'de coronadan kaynaklı can kaybı 100 bini aştı

 

İlginizi ÇekebilirAlmanya'da mutasyonlu corona paniği! Seyahat yasağı geliyorAlmanya'da mutasyonlu corona paniği! Seyahat yasağı geliyor
Yayınlanma Tarihi:20:56,