İngiltere’de mutasyon kabusu: 2 yeni tür daha ortaya çıktı

İngiltere corona virüsü salgınında mutasyon kabusu yaşamaya devam ediyor. Ülkede Bristol ve Liverpool'da iki yeni mutasyon türü keşfedildi. Uzmanlar yeni türlerin Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarıyla benzerlik gösterdiğini duyurdu.

İngiltere’de mutasyon kabusu: 2 yeni tür daha ortaya çıktı

Corona virüsü salgınından en çok etkilenen Avrupa ülkelerinden İngiltere’de mutasyon krizi bitmiyor. Ülkede geliştirilen AstraZeneca aşısının corona virüsü mutasyonlarına karşı etkisiz olduğunun ortaya çıkmasının ardından çarpıcı bir gelişme daha yaşandı.

Hükümete salgınla ilgili danışmanlık veren bilim kurulu, ülkede endişe verici olarak nitelendirilen iki yeni Covid-19 mutasyonu tespit edildiğini duyurdu. İki türün de Güney Afrika ve Brezilya’da görülen mutasyonlarla benzerlik gösterdiği belirtildi.

ENDİŞE VERİCİ VE İNCELEME ALTINDA

Mutasyonlardan ilki Bristol şehrinde görülürken, ‘Yeni Ortaya Çıkan Solunum Virüs Tehditleri Danışma Kurulu’ tarafından ‘endişe verici mutasyon’ olarak nitelendi. İkinci mutasyon ilk kez Liverpool’da ortaya çıkarken, ‘inceleme altındaki mutasyon’ olarak sınıflandırıldı.

76 VAKA GÖRÜLDÜ

Reuters’ın haberine göre yeni türlerin E484K mutasyonuna sahip olduğu, bunun Güney Afrika ve Brezilya mutasyonlarındaki spike proteinleriyle aynı değişimleri gösterdiği ifade edildi.

İngiltere Kamu Sağlığı Kurumu, yeni mutasyon türlerinin şimdiye dek 76 vakaya neden olduğunu, halihazırdaki aşıların bunlara karşı etkili olmasını umduklarını vurguladı.

Oxford uzmanı duyurdu: Mutasyona karşı güçlendirilmiş aşı sonbaharda İlginizi Çekebilir Oxford uzmanı duyurdu: Mutasyona karşı güçlendirilmiş aşı sonbaharda

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Afrika Avrupa Bilim Brezilya Corona Güney Afrika İngiltere Liverpool Reuters
Loading...