İran’dan endişe verici açıklama: Anlaşmanın süresi doldu

İran ile batı ülkeleri arasındaki nükleer gerilimde tansiyonu yükseltecek bir açıklama Tahran yönetiminden geldi. İran Meclis Sözcüsü, "22 Mayıs itibariyle Tahran ile Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu arasındaki anlaşmanın süresi doldu" dedi.

İran’dan endişe verici açıklama: Anlaşmanın süresi doldu

İran meclis sözcüsü Muhammed Bager Kalibaf, yarı resmi haber ajansı Fars’a konuştu.

Tahran ile Birleşmiş Milletler’in nükleer gözlemci kuruluşu Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (IAEA) arasındaki 3 aylık anlaşmanın süresinin dolduğunu söyleyen Kalibaf, “22 Mayıs itibariyle 3 aylık anlaşmada sona gelindi ve Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu’nun artık nükleer tesisler içerisindeki kameralardan elde edilen verilere erişimi kalmamıştır” ifadesini kullandı.

Uluslararası Nükleer Enerji Kurumu, bu hafta Tahran yönetimiyle görüştüklerini ve gözlemleme anlaşmasında nasıl bir yol izlenebileceğine dair görüşmelerin devam ettiğini duyurmuştu.

İLİŞKİLER İÇİN KRİTİK ÖNEME SAHİP

ABD’nin eski başkanı Donald Trump’ın 2015 yılında imzalanan ve ABD’nin de taraf olduğu anlaşmadan ayrılması sonrasında İran ile P5+1 ülkeleri (Çin, Fransa, Rusya, Birleşik Krallık, ABD ve artı olarak da Almanya) arasında gerilim yaşanmıştı.

Ocak ayında göreve başlayan Joe Biden ile birlikte ABD anlaşmaya geri dönme kararı almıştı.

Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu ve İran, Şubat ayında bir iş birliği anlaşmasına varmış fakat Tahran yönetimi IAEA’nin ani teftişlerini engelleyerek sadece gerekli verilerin paylaşılmasına ve gözlemlenmesine izin verdiklerini duyurmuştu. Bu anlaşma İran ile P5+1 ülkelerinin temasının kopmaması için kritik bir önem arz ediyordu.

İran: Filistinlilerin mülteci olduğu dönem sona erdi İlginizi Çekebilir İran: Filistinlilerin mülteci olduğu dönem sona erdi İran'da nükleer santralin yakınında korkutan deprem İlginizi Çekebilir İran'da nükleer santralin yakınında korkutan deprem Rusya ve Çin ortak nükleer projesinin temelini attı İlginizi Çekebilir Rusya ve Çin ortak nükleer projesinin temelini attı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...