İsrail bu kez canlı yayında vurdu: Medya binası yerle bir oldu

Gazze'yi havadan kuşatma altına alan İsrail, bu kez İngiliz medyası canlı yayındayken saldırı düzenledi. Gazze'de uluslararası medya kuruluşlarının bulunduğu bina, füzelerin hedefi olduktan sonra çöktü. ABD'de Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, binaya yönelik saldırıya ilişkin "Gazetecilerin ve bağımsız medyanın emniyet ve güvenliğinin sağlanmasının en büyük sorumluluk olduğunu İsraillilere doğrudan ilettik" açıklamasını yaptı.

İsrail, dün geceden bu yana Gazze Şeridi’ne saldırılarını sıklaştırırken, füzelerin hedefi olarak hayatını kaybedenlerin sayısı 139’a ulaştı.

Dünya medyasının gözü bölgeye çevrilmişken, İsrail canlı yayın sırasında uluslararası basın kuruluşlarının bulunduğu bir binayı hedef aldı.

Binanın vurulma anı canlı yayına böyle yansıdı.

BBC Arapça muhabiri Adnan Elbursh, bölgede yaşananları aktardığı sırada İsrail füzeleri binayı vurdu. Stüdyodakilerin uyarısı sonrası Elbursh alanı terk ederken, bina saniyeler içerisinde çöktü.

UYARIYLA ÖNCEDEN TAHLİYE EDİLDİ

Reuters’ın aktardığına göre 12 katlı bina, aralarında ABD merkezli Associated Press ve Katar merkezli Al Jazeera gibi yayın kuruluşlarına da ev sahipliği yapıyordu. Bina sahibinin saldırıdan önce uyarıldığı ve binada bulunanların tahliye edildiği belirtildi.

Associated Press (AP) Başkanı Gary Pruitt, “İsrail ordusunun Gazze’deki AP ofisini ve diğer haber kuruluşlarının bulunduğu binayı hedef alması karşısında şoke olduk ve dehşet içindeyiz. Büromuzun yerini uzun zamandır biliyorlardı ve gazetecilerin orada olduğunu biliyorlardı” dedi.

BEN GURİON UÇUŞA KAPATILDI

Öte yandan İsrail güvenlik sorunu ve olası saldırı ihtimali nedeniyle Tel Aviv’de bulunan Ben Gurion Uluslararası Havalimanı’nı yarın saat 23.59’a kadar uçuşlara kapattı. İsrail’in Gazze’ye yönelik saldırıları devam ederken, birçok havayolu şirketi bu ülkeye yaptığı uçuşları askıya almak zorunda kalmıştı.

Kararın ardından İzmir -Tel Aviv seferini yapan bir Türk kargo uçağı Akdeniz üzerinde tur atarak Antalya’ya iniş yaptı.

İsrail'in gece boyu vurduğu Gazze'de yıkımın boyutu gün doğunca ortaya çıktı İlginizi Çekebilir İsrail'in gece boyu vurduğu Gazze'de yıkımın boyutu gün doğunca ortaya çıktı

 

Gazze'de kayıplar artıyor... Bakanlık binası da vuruldu: Ölü sayısı 139'a yükseldi İlginizi Çekebilir Gazze'de kayıplar artıyor... Bakanlık binası da vuruldu: Ölü sayısı 139'a yükseldi

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...