İsveç’te başbakan istifa etti

İsveç Başbakanı Stefan Löfven, görevinden istifa ettiğini belirterek, İsveç Meclisi Riksdag Sözcüsü Andreas Norlen'dan yeni hükümeti kurmasını istedi. Löfven, "Şimdi Sözcü Norlen, Riksdag'ın hoş görebileceği bir Başbakan önermek için çalışmaya başlayacak" dedi.

İsveç’te başbakan istifa etti

Geçen hafta İsveç Meclisi Riksdag, İsveç Sosyal Demokrat Partisi Genel Başkanı ve İsveç Başbakanı Stefan Löfven’in güvensizlik oyunu desteklemiş ve 349 sandalyeli yasama meclisindeki 181 milletvekili, tartışmalı kira reformu nedeniyle Löfven’in görevden alınması yönünde oy kullanmıştı.

Riksdag’ın güvensizlik oyunun ardından bugün Löfven’den istifa açıklaması geldi. Başbakan Löfven yaptığı açıklamada, Başbakanlık görevinden istifa ettiğini duyurdu.

Açıklamasında, erken seçimin İsveç için iyi olmayacağını ve İsveç Meclisi Riksdag Sözcüsü Andreas Norlen’dan yeni bir hükümet kurması için çalışmalara başlamasını istediğini belirten Löfven, “Erken seçim İsveç için en iyisi değil. Şimdi Sözcü Norlen, Riksdag’ın kabul edebileceği bir Başbakan önermek için çalışmalara başlayacak. Hükümet geçici hükümet olarak ülkeyi yönetmeye devam edecek” ifadelerini kullandı.

GÜVEN OYLAMASIYLA İSTİFAYA ZORLANAN İLK BAŞBAKAN OLDU

Açıklamanın ardından Meclis Sözcüsü Norlen’in ise, yeni kabineyi kurabilecek parti liderleriyle görüşmelerde bulunacağı kaydedildi.

Öte yandan, İsveç’te 2014 yılından bu yana Başbakan olarak görev yapan Löfven, güven oylamasıyla istifaya zorlanan ilk İsveç Başbakanı oldu.
Danimarka'dan dikkat çeken Covid-19 aşısı kararı İlginizi Çekebilir Danimarka'dan dikkat çeken Covid-19 aşısı kararı

Türkiye'de kullanılan Sinovac aşısı için dikkat çeken karar İlginizi Çekebilir Türkiye'de kullanılan Sinovac aşısı için dikkat çeken karar İngiltere'nin gizli Karadeniz savaş planı otobüs durağında bulundu İlginizi Çekebilir İngiltere'nin gizli Karadeniz savaş planı otobüs durağında bulundu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Başbakan Başbakanlık Çin Corona Danimarka Endonezya Hükümet İngiltere istifa İsveç Meclis seçim Sinovac Sözcü Türkiye
Loading...