Johnson’ın eski danışmanı Cummings’in Türkiye yanıtı tartışma yarattı: Yalanlarına gülüyor

İngiltere'de Başbakan Boris Johnson'ın eski başdanışmanı Dominic Cummings, BBC'ye verdiği röportajla gündemde. Brexit kampanyası döneminde gündeme getirdikleri "Türkiye sloganına" ilişkin soruları yanıtlayan Cummings'in bu sırada oluşan yüz ifadesi, "Yalanlarına gülüyor" şeklinde eleştirildi.

Johnson’ın eski danışmanı Cummings’in Türkiye yanıtı tartışma yarattı: Yalanlarına gülüyor

Türkiye’nin üyelik süreci, İngiltere’nin Avrupa Birliği’nden ayrılması ile sonuçlanan referandumda, en çok konuşulan başlıklardan biriydi.

Ayrılık kampanyasını yürüten isim olan Dominic Cummings, Türkiye’nin üyelik olasılığı üzerinden, İngiliz kamuoyunu ayrılık yönünde oy vermeye yönlendirmeye çalışmıştı. İngiltere’nin en tartışmalı siyasi figürlerinden biri olan Cummings’in röportajındaki dikkat çekici konulardan biri de bu başlık oldu.

BBC muhabiri Laura Kuenssberg, Cummings’e, Türkiye ve 350 milyon sterlin konularını hatırlatarak, “Brexit’i sahte iddialarla mı kazandınız?” sorusunu yöneltti. 2016’daki referandumda Brexit yanlıları İngiltere’nin AB’ye her hafta 350 milyon sterlin ödediği, üyeliğin sona ermesiyle bu paranın sağlık hizmetlerine ayrılacağı iddiasında da bulunmuştu.

‘HAKLI ÇIKTIK’

Dominic Cummings cevaben, seçmene karşı dürüst olmadıkları yönündeki görüşü kabul etmediğini söyledi. Türkiye’nin üye olmak üzere olduğunu değil, üyelik sürecinde olduğunu söylediklerini savundu. Cummings, “Sahte iddialarla kazandığımızı düşünmüyorum. AB’nin problemleri ile ilgili dile getirdiğimiz konularda haklı çıktık” dedi.

‘ÇARPITMALARI KULLANDI’

Dominic Cummings’in bu ifadeleri ara ara gülerek dile getirmesi sosyal medyada tartışılıyor.

The Atlantic yazarı gazeteci Anne Applebaum, “Bu adam Brexit kampanyasını kazanmak için yalanları ve çarpıtmaları kullandı. Şimdi de o yalanları gülerek dinliyor” yorumunu yaptı.

Financial Times muhabiri Jim Pickar da Twitter paylaşımında, Cummings’in Türkiye’nin gerçekte üyeliğe yakın olmadığını bildiğine ilişkin soruyu dinlerken “sırıttığını” söyledi. (BBC Türkçe)

İngiltere bu iddiayla çalkanıyor: Johnson'ın mesajlarını eski başdanışmanı sızdırdı İlginizi Çekebilir İngiltere bu iddiayla çalkanıyor: Johnson'ın mesajlarını eski başdanışmanı sızdırdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...