Başbakan Johnson’ın özrü yeterli olmadı

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, 1971'de Kuzey İrlandanın Belfast şehrindeki Ballymurphy semtinde 10 masum sivilin ölümüyle sonuçlanan İngiliz ordusu operasyonu için özür diledi.

Başbakan Johnson’ın özrü yeterli olmadı

Downing Street’ten yapılan açıklamada Başbakan Johnson’ın, Kuzey İrlanda Birinci Bakanı Arlene Foster ve Birinci Bakan Yardımcısı Michelle O’Neill ile yaptığı telefon görüşmesinde özür dilediği ifade edildi.

Açıklamada, “Başbakan Johnson, yayınlanan Ballymurphy resmi soruşturmasının sonuçlarının çok üzücü olduğunu ve Ağustos 1971’deki olayların trajik olduğunu söyledi. Johnson, Ballymurphy’de meydana gelen olaylar ve uzun süren hakikat arayışının öldürülenlerin ailelerine neden olduğu büyük acı için Birleşik Krallık hükümeti adına kayıtsız şartsız özür diledi” denildi.

‘ÖZÜR KAMUYA AÇIK DEĞİL VE YETERSİZ’

Yerel medyada yer alan haberlerde ise Downing Street’ten yapılan açıklamanın, hakikati tespit etmenin 50 yıl sürdüğü gerçeği ve resmi bir özür için siyasi liderlerin ve öldürülenlerin ailelerinin artan baskısının ardından geldiği ifade edildi.

Ballymurphy’de öldürülenlerin aile üyelerinden bazıları yerel medyaya yaptıkları açıklamada, “özrün ailelerden değil üçüncü partilerden dilendiği ve kamuya açık olmadığı” ifade edilerek, Başbakan Johnson’ın özrünün yeterli olmadığı belirtildi. Ayrıca, Avam Kamarası’ndaki bir özrün daha saygılı olabileceği belirtildi.

‘ÖLDÜRÜLEN 10 KİŞİ SİLAHSIZ, MASUM SİVİLLERDİ’

Kuzey İrlanda’da yapılan soruşturmada, 1971’deki İngiliz ordusu operasyonu sırasında Belfast’ta öldürülen 10 kişinin silahsız, masum siviller olduğu ve askerler için hiçbir tehdit oluşturmadığı ortaya çıktı.

Ölenlerin 9’unun, askerler tarafından gerekçesiz güç kullanılarak öldürüldüğü tespit edilirken, ancak soruşturmada 10’uncu kurban John Mckerr’i kimin öldürdüğünün tespit edilemediği belirtildi.

İngiltere, corona virüsü ile mücadele kapsamında abur cubur reklamlarına savaş açtı İlginizi Çekebilir İngiltere, corona virüsü ile mücadele kapsamında abur cubur reklamlarına savaş açtı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
aile Başbakan Corona Covid-19 İngiltere İrlanda kurban obezite
Loading...