Kanada, Temmuz’a kadar 14 milyon 500 bin kişiyi aşılayacak

Kanada hükümeti, ülke genelinde Haziran ayı sonuna kadar en az 14 milyon 500 bin kişiye Pfizer-BioNtech ve Moderna aşısının uygulanmasının planladığı bir aşılama çizelgesi yayınladı.

Kanada, Temmuz’a kadar 14 milyon 500 bin kişiyi aşılayacak

Corona virüsü karşı aşılama çalışmaları tüm dünyada hızla devam ediyor. Kanada, corona virüsü (Covid-19) ile mücadele kapsamında yürüttüğü çalışmaların neticesinde birkaç ay sonrasını da kapsayan bir aşılama çizelgesi yayınladı.

Yayınlanan çizelgede, ülke genelinde Haziran ayı sonuna kadar en az 14 milyon 500 bin kişiye Pfizer-BioNtech ve Moderna Covid-19 aşılarını uygulanması ve nüfusun yüzde 38 ile yüzde 64 ‘ünün aşılanmasını planlanıyor.

23 MİLYON DOZ AŞI TESLİM ALINACAK

Hükümet, aşılama için şimdilik 2 ayrı firma ile çalıştığını belirtti. Health Canada tarafından incelenen AstraZeneca, Johnson & Johnson ve Novavax Covid-19 aşı adaylarının onaylanması halinde ise aşılamada hedeflenenden çok daha fazla kişinin aşılanabileceği ve bu sayının yaklaşık 24 milyon 500 bine ulaşabileceği aktarıldı.

Kanada'ya, Pfizer ve Moderna'dan yapılan aşı teslimatlarının önümüzdeki haftalarda artarak devam etmesi beklenirken hükümet, 2 ilaç şirketinden toplamda 23 milyon doz aşı teslim almayı planlıyor.

Kanada’da, beklenen aşı teslimatındaki artışın, Nisan ayında haftalık uygulanan aşı dozlarında artışa neden olması beklenirken, Mart ayı sonuna kadar Kanada nüfusun yüzde 8’ini oluşturan 3 milyon vatandaşın aşılanması planlanıyor.

Önümüzdeki hafta Kanada’ya, Pfizer'den 475 bin, Moderna'dan ise 168 bin aşı dozu gelecek. Mart ayında ise Pfizer’ın Kanada'ya yaklaşık 2 milyon 200 bin doz, Moderna’nın ise yaklaşık 1 milyon 300 bin doz aşı göndermesi bekleniyor. (İHA)

Corona vakalarının arttığı ilde kritik mutasyon açıklaması: Ekstra önlem alınabilir İlginizi Çekebilir Corona vakalarının arttığı ilde kritik mutasyon açıklaması: Ekstra önlem alınabilir

Bilim insanlarından yeni corona araştırması İlginizi Çekebilir Bilim insanlarından yeni corona araştırması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Afrika Bilim BioNTech Çanakkale Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Corona Güney Afrika Haziran ayı Hükümet Kanada mart ayı Sağlık uygulama
Loading...