Kanada’dan Rusya’ya yaptırım

Kanada Dışişleri Bakanlığı, 9 Rus yetkiliye "Rusya'da büyük ve sistematik insan hakları ihlalleri" ve muhalif lider Alexei Navalny'nin tutuklanması nedeniyle yaptırım uyguladığını duyurdu.

Kanada’dan Rusya’ya yaptırım

Kanada Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, 9 Rus yetkiliye “Rusya’da büyük ve sistematik insan hakları ihlalleri” nedeniyle yaptırım uyguladığını duyuruldu. Yaptırımların üst düzey Rus yetkililere “cinayete teşebbüs”, muhalif lider Alexei Navalny’nin tutuklanması ve protestoculara yapılan baskı nedeni ile uygulandığı açıklandı.

Dışişleri Bakanı Marc Garneau yaptığı açıklamada, “Kanada, Bay Navalny ve yasadışı bir şekilde gözaltına alınan destekçilerini kayıtsız şartsız serbest bırakılması için Rus hükümetine baskıyı artırmaya devam edecek. Rusya’nın ağır insan hakları ihlalleri cevapsız kalmayacak” dedi.

Kanada, yaptırımlarının daha önce Avrupa Birliği (AB) ve ABD tarafından alınan önlemlere uygun olduğunu belirtirken, Rusya'nın yaptırımları nedeni ile Kanada'ya misilleme yapması bekleniyor.

RUSYA’DAN TEPKİ

Kanada'nın yaptırım kararının ardından Rusya'nın Ottowa Büyükelçilinden tepki geldi. Kanada’nın Rusya’ya karşı aldığı yaptırım kararının eleştiren Büyükelçilik, “Uluslararası hukuk açısından kesinlikle meşru olmayan Kanada tarafından Rusya üzerindeki yaptırımlar uygulanmasını kınıyoruz” dedi.

Büyükelçilik, Kanada’nın yaptırımlarına kesin olarak cevap verileceğini ifade ederek, Kanada’nın Rusya’ya Navalny üzerinden yaptırım kararı alınması Rusya’nın iç işlerine müdahale olarak görüldüğünü ifade etti.

Büyükelçilik, “İç işlerimize müdahale etmek ve çarpıtmalara gerçeklik görünümü yüklemek girişimleri başarısızlığa mahkumdur” ifadelerini yer verdi.

Büyükelçilik ayrıca, Navalny gerekçesiyle uygulanan yaptırımların 2 ülke ilişkileri arasında ters etki yaptığını savunarak, bu gibi kararların ikili ilişkilere zarar verdiğini belirtti.

ABD'den Rusya'ya corona suçlaması İlginizi Çekebilir ABD'den Rusya'ya corona suçlaması

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Avrupa Avrupa Birliği Belçika Corona Covid-19 Dışişleri Bakanı Dışişleri Bakanlığı Kanada NATO Rusya yüz yüze
Loading...