Kore gazisi Türk bayrağıyla son yolculuğuna uğurlandı

Almanya'nın Bremen kentinde hayatını kaybeden 91 yaşındaki Kore Gazisi Ermeni asıllı Minas Kaya, son yolculuğuna Türk bayrağıyla uğurlandı. Minas Kaya'nın oğlu Murat Kaya babasının Türk ordusuna hayran olduğunu ifade etti.

Kore gazisi Türk bayrağıyla son yolculuğuna uğurlandı

Almanya’nın Bremen kentinde hayatını kaybeden 91 yaşındaki Kore Gazisi Ermeni asıllı Minas Kaya, son yolculuğuna Türk bayrağıyla uğurlandı.

Yıllardır Almanya’da yaşayan ve geçtiğimiz Cuma günü kalp yetmezliği sebebiyle hayatını kaybeden Kore Gazisi Minas Kaya’nın tabutuna, vasiyeti gereği Türk bayrağı sarıldı.

Vefat eden Kore Gazisi Minas Kaya’nın oğlu Murat Kaya, babasının Nisan ayında İstanbul’un Silivri ilçesindeki evini her yıl olduğu gibi ziyaret etmek istediğini ancak ömrünün yetmediğini söyledi.

91 yaşındaki Kore gazisinin kalp yetmezliğinden öldüğü açıklandı.

ASKERDEKİ KOMUTANLARINI BİZE ANLATIRDI

Kore Gazi’sinin oğlu Kaya, “Babam 1930 yılında Yozgat’ta dünyaya geldi. İkinci tertip olarak da Kore Savaşı’na katıldı. Biz iki erkek bir kız olmak üzere üç kardeşiz. Babam Türk ordusu ve Türk askeri hayranıydı. Çocukluğumuz Kore Savaşı hatıralarını dinleyerek geçti. Babam kendi ailesinden daha çok askerdeki komutanlarının tek tek isimlerini hep bize sayardı. Onları hiç unutmazdı. 1971 yılında Almanya’ya geldi. Ben bedelli askerlik yaptığım için bana kızardı. Hatta çoğu zaman ‘Sizinki askerlik mi parayla askerlik mi olur’ diyerek bizimle şakalaşırdı” diye konuştu.

TÜRK BAYRAĞI İLE DEFNEDİLMEK İSTEDİ

Kaya, “Babam, ‘Çocuklar ben Türkiye’de ölürsem Türkiyemizde, eğer burada ölürsem ama mutlaka Türkiye Bayrağı ve Kore Gazileri bayrağıyla buraya defnedin vasiyetinde bulundu. Biz de son arzusunu yerine getirdik” ifadelerini kullandı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...