Sözcü Plus Giriş

Macron yıllar sonra kabul etti: Ali Bumincil işkenceyle öldürüldü

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Cezayirli avukat Ali Bumincil'in, Cezayir Bağımsızlık Savaşı sırasında Fransız ordusu tarafından gördüğü işkence sonucu öldürüldüğünü kabul etti.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 14:26, 03/03/2021
Macron yıllar sonra kabul etti: Ali Bumincil işkenceyle öldürüldü

Elysee Sarayı tarafından yapılan yazılı açıklamada, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un, avukat Bumincil’in intihar iddialarının aksine Fransız ordusu tarafından işkence gördüğünü ve öldürüldüğünü kabul ettiği belirtildi.

Açıklamada, “Cumhurbaşkanı Macron, Ali Bumincil'in torunlarından 4’ünü Elysee Sarayı’nda karşıladı ve Fransa adına eşi Malika Bumincil'in duymak isteyeceği şeyi onlara söyledi. Ali Bumincil intihar etmedi. İşkence gördü ve ardından öldürüldü” ifadeleri kullanıldı.

İNTİHAR SÜSÜ VERDİLER

Kolonyal sisteme başkaldıran Bumincil’in Fransız General Paul Aussaresses’in emriyle Fransız askerleri tarafından alıkonulduktan sonra gizli bir yere götürülerek işkence gördüğü ve 23 Mart 1957’de öldürüldüğü aktarıldı. Açıklamada, “Paul Aussaressar, öldürülmesini ve olaya intihar süsü verilmesi emrini kendisi verdiğini itiraf etmişti” ifadeleri kullanıldı.

Macron’un söz konusu kararı, Fransa’nın sömürge tarihine ve Cezayir Savaşı’na ilişkin tarihçi Benjamin Stora’nın 20 Ocak’ta sunduğu rapordaki tavsiyeye uyarak aldığı ifade edildi.

ALİ BUMİNCİL KİMDİR?

24 Mayıs 1919'da doğan Ali Bumincil, Fransa'nın kolonyal sistemine karşı çıkan Cezayirli bir avukattı. 1955’te Cezayir’i Fransa'dan kurtarmak amacıyla kurulan sosyalist parti Ulusal Kurtuluş Cephesi’ne katılan Bumincil, 9 Şubat 1957’de tutuklandı ve General Paul Aussaresses ile adamları tarafından bir aydan fazla bir süre işkence gördü. 23 Mart’ta bir binanın 6. katından atılan Bumincil'in ölümü intihar olarak kayıtlara geçti. 43 yıl sonra 2000 yılında General Aussaresses, Bumincil'in öldürüldüğünü itiraf etti.

İlginizi ÇekebilirMacron'dan İran'a 'işbirliğini güçlendirelim' çağrısıMacron'dan İran'a 'işbirliğini güçlendirelim' çağrısı
Yayınlanma Tarihi:14:23,