Manş Denizi’ndeki göçmen faciasında yeni gelişme

Dün Fransa'dan İngiltere'ye geçmeye çalışırken batan göçmen botunda hayatını kaybeden 27 kişi arasında hamile bir kadın ve üç çocuğun da olduğu açıklandı.

Manş Denizi’ndeki göçmen faciasında yeni gelişme

Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin, yaşamını yitiren 24 yetişkinden 17’sinin erkek, yedisinin kadın olduğunu söyledi.

Fransız basınına göre hayatını kaybeden göçmenler İran ve Irak’tan yola çıkan Kürtlerdi. Otopsi ve kimlik tespiti için incelemeler önümüzdeki günlerde devam edecek.

BBC Türkçe’de yer alan habere göre, Kazadan kurtulan ancak durumu ciddi olan biri Irak, diğeri Somali vatandaşı iki kişi hastanede tedavi görüyor.

İnsan kaçakçılarının yakalanabilmesi için çalışmalar sürüyor. Kazanın nedeni bilinmiyor. Fransız polisi, kazayla bağlantılı oldukları iddia edilen beş kişiyi tutukladı.

İngiltere İçişleri Bakanı Priti Patel, insanların Manş Denizi’ni geçerek hayatlarını tehlikeye atmasını durdurmak için ne gerekirse yapacaklarını söyledi.

Priti Patel, “Ancak bu sorunun çabuk bir çözümü yok” dedi. Patel, göçmenlerin vardıkları ilk güvenli ülkede kalmak için başvuru yapması gerektiğini vurguladı.

2021 yılında şu ana kadar 25 bin 700 kişi Fransa’dan botlarla İngiltere’ye geçti. Bu sayı 2020’ye kıyasla yaklaşık üç kat arttı.

Fransa-İngiltere hattında gerilim yükseldi: Mülteci krizi tırmanıyor İlginizi Çekebilir Fransa-İngiltere hattında gerilim yükseldi: Mülteci krizi tırmanıyor Fransa'da göçmen teknesi battı! Macron, AB'yi acil toplantıya çağırdı İlginizi Çekebilir Fransa'da göçmen teknesi battı! Macron, AB'yi acil toplantıya çağırdı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...