Norveç’ten AstraZeneca aşısı kararı: 15 Nisan’a ertelediler

Norveç, iki hafta önce AstraZeneca aşısı yaptıran çok sayıda kişinin hastaneye kaldırılması sonrası aşının uygulanmasıyla ilgili kararı 15 Nisan'a erteledi.

Norveç’ten AstraZeneca aşısı kararı: 15 Nisan’a ertelediler

Dünyanın birçok ülkesinde Oxford-AstraZeneca aşısı ile ilgili tartışmalar devam ederken, Norveç’te genç ölümleriyle sonuçlanan AstraZeneca aşısının uygulanmasıyla ilgili karar 15 Nisan’a kadar ertelendi.

Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü, geçici duraklamanın 15 Nisan’a kadar devam edeceğini ifade ederek, gerekçe olarak aşı hakkında daha fazla soruşturma yapılmasını gösterdi.

Enstitü açıklamasında, “Norveç ve Avrupa’daki şiddetli klinik tabloya sahip kan pıhtıları, kanamalar ve düşük trombosit sayıları olan tüm hastalar, aşılamadan sonra yaklaşık iki hafta içinde semptomlar geliştirdiler” denildi. Mart ayının başında, Norveç ve diğer birçok Avrupa ülkesi, kanın pıhtılaşmasıyla ilgili raporların ardından AstraZeneca-Oxford aşılarının uygulanmasını durdurdu. Norveç’te hali hazırda 200 bin AstraZeneca-Oxford aşısı bulunuyor.

‘ZOR AMA DOĞRU BİR KARAR’

Halk Sağlığı Enstitüsü’nde Enfeksiyon Kontrolü ve Çevre Sağlığı Direktörü görevini yürüten Geir Bukholm, “AstraZeneca aşısının duraklamasını uzatmak zor ama doğru bir karar” dedi. Bukholm açıklamasında, “Norveç’teki nüfusa aşılama konusunda mümkün olan en iyi tavsiyeyi verebilmemiz için bu vakalarla ilgili daha fazla araştırma yapılması gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Aşıda veriler eski iddiasından sonra AstraZeneca açıkladı: Etkinlik oranı yüzde 76'ya düştü İlginizi Çekebilir Aşıda veriler eski iddiasından sonra AstraZeneca açıkladı: Etkinlik oranı yüzde 76'ya düştü

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
ABD Avrupa Corona Norveç Reuters
Loading...