O mesajı gündem oldu: Trump 10 yıl hapis cezası yatacak mı?

ABD'de Trump destekçilerinin Kongre binasını basması sonrasında ABD Başkanı'nın George Floyd protestoları sırasında paylaştığı bir mesaj tekrar gündem oldu... O dönemde federal kamu binalarına hasar verenleri eleştiren Trump, saldırganların minimum 10 yıla kadar hapis yatacağını söylemişti. Bugün yaşananların ardından sosyal medyada gündem Trump'ın ceza alıp almayacağı oldu.

O mesajı gündem oldu: Trump 10 yıl hapis cezası yatacak mı?

ABD tarihinin en ayrıştırıcı ve agresif yönetimini üstlenen Donald Trump, görev süresi dolmaya yakın yine ortalığı karıştırdı…

Kasım ayında yapılan başkanlık seçim sonuçlarında hezimete uğrayan fakat geri adım atmayarak oylamada hile ve usulsüzlük olduğunu söyleyerek herhangi bir kanıt göstermeden taraftarlarını tetikleyen Trump’ın destekçileri dün Kongre binasına baskın düzenledi.

GEORGE FLOYD PROTESTOSUNU ELEŞTİRMİŞTİ

Binlerce gösterici yeni başkanı seçecek Seçiciler Kurulu’nun oylarını tescillemek için bir araya geldiği sırada Kongre binasına giren saldırganlar dünya basınının gündemine oturdu. Kongre binasına hasar veren ve polisle çatışan göstericiler güçlükle kontrol altına alınabildi. Yaşanan arbede sırasında 4 kişi yaşamını yitirirken onlarca insan da yaralandı.

Yaşanan bu gerilim ise akıllara Donald Trump’ın Haziran ayında paylaştığı bir mesajı gündeme getirdi. Polisin orantısız şiddetine maruz kalarak yaşamını yitiren George Floyd için Portland’da gösteri yapanları eleştiren ve bazı kamu binalarına hasar veren göstericileri tehdit eden Trump, o dönemde çok sert açıklamalarda bulunmuştu.

10 YIL HAPİS TALİMATI VERMİŞTİ

Haziran ayında, “Portland’da ya da başka bir şehrimizde ya da eyaletimizde federal mahkeme binasına ya da herhangi bir federal binaya saldıran anarşistler, provokatörler veya protestocular minimum 10 yıl hapis cezası ile yargılanacaktır” mesajını paylaşmıştı.

Sosyal medyada aralarında basketbolcu Stephen Curry’nin de olduğu çok kullanıcı Trump’ın bu tweetini hatırlattı. Sosyal medya kullanıcıları, saldırganları körüklediği için Trump’ın da yargılanma ihtimali olup olmadığını sorguladı. Bu konuda paylaşılan mesajlar paylaşım ve yorum rekoru kırdı.

ABD'de kaos ve dehşet: Ölü ve yaralılar var İlginizi Çekebilir ABD'de kaos ve dehşet: Ölü ve yaralılar var ABD'de beklenen oldu: Joe Biden resmen başkan İlginizi Çekebilir ABD'de beklenen oldu: Joe Biden resmen başkan ABD'de gündem soru işaretleri ve 'çifte standart' iddiası! Ulusal Muhafızlar neden gecikti? İlginizi Çekebilir ABD'de gündem soru işaretleri ve 'çifte standart' iddiası! Ulusal Muhafızlar neden gecikti? Kongre binasını basan kostümlü saldırganın kimliği belli oldu İlginizi Çekebilir Kongre binasını basan kostümlü saldırganın kimliği belli oldu

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...