Özlem Türeci ve Uğur Şahin Yunanistan’a gitti, anı defterine Atatürk’ün o sözünü yazdı

Almanya'da COVID-19'a karşı aşı geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech'in kurucu ortakları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Selanik'teki Atatürk Evi'ni ziyaret etti. Anı defterine duygularını yazan Türeci ve Şahin, "Atatürk modern Avrupa'nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. 'Hayatta en hakiki mürşit ilimdir' şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz" ifadelerini kullandı.

Özlem Türeci ve Uğur Şahin Yunanistan’a gitti, anı defterine Atatürk’ün o sözünü yazdı

Almanya’da COVID-19’a karşı aşı geliştiren biyoteknoloji firması BioNTech’in kurucu ortakları Dr. Özlem Türeci ve Prof. Dr. Uğur Şahin, Yunanistan’ın Selanik şehrine geldi.

Türkiye’nin Atina Büyükelçisi Burak Özügergin tarafından karşılanan Türeci ve Şahin, ilk olarak Atatürk Evi’ni ziyaret etti.

“ATATÜRK’ÜN DOĞDUĞU YERİ ZİYARET ETMEK BİZLER İÇİN ONURDUR”

Burada anı defterine duygularını yazan Türeci ve Şahin, şu ifadeleri kullandı:

“Atatürk’ün doğduğu yeri ziyaret etmek, Türk kökenli bilim insanları olarak bizler için bir onurdur. Atatürk, modern Avrupa’nın öncü liderlerinden biri olarak özgür düşünce ve bilimin insanlık için taşıdıkları temel değeri anladı. ‘Hayatta en hakiki mürşit ilimdir.’ şeklindeki bilge sözüne tamamen katılıyoruz.”

ATATÜRK EVİ

Atatürk Evi Müzesi, Türkiye’nin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün 1881 yılında dünyaya geldiği yer olan ve bugün müze olarak kullanılan Selanik’teki evidir.

Selanik Belediyesi, Türkiye'nin kuruluş yıldönümü vesilesiyle 1933'te evi satın alıp Mustafa Kemal Paşa'ya hediye etmeye karar vermiş; satın alma işlemleri tamamlanıp hediye edilmesi 1937'de gerçekleşebilen ev 1953'te müze olarak açılmıştır.

Yunanistan'dan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye 'İmparatoriçe Theophano' ödülü İlginizi Çekebilir Yunanistan'dan Uğur Şahin ve Özlem Türeci'ye 'İmparatoriçe Theophano' ödülü Uğur Şahin'den son dakika corona virüsü aşısı açıklaması: Aşı gelecek yıl değişebilir İlginizi Çekebilir Uğur Şahin'den son dakika corona virüsü aşısı açıklaması: Aşı gelecek yıl değişebilir

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Almanya Atatürk Avrupa Bilim BioNTech Çarşamba CEO Corona Covid-19 Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal Mustafa Kemal Atatürk Özgür Düşünce son dakika Türkiye Yunanistan
Loading...