Pentagon’dan Afganistan uyarısı: Doğru yönde gitmiyor

ABD'nin 20 yıl sonra çekilme kararı aldığı Afganistan'la ilgili Pentagon'dan çarpıcı bir açıklama geldi. Ülkedeki durumun doğru yönde gitmediğini belirten Pentagon Basın Sekreteri John F. Kirby, ABD'nin gerektiğinde hava saldırıları ile terörle mücadele desteği vereceğini aktardı.

Pentagon’dan Afganistan uyarısı: Doğru yönde gitmiyor

ABD Başkanı Joe Biden’ın, 11 Eylül saldırılarından 20 yıl sonra Afganistan’dan çıkma kararının yankıları sürüyor. Taliban’ın etkisini artırdığı ülkeden çekilmeyle ilgili ABD Savunma Bakanlığı (Pentagon) tarafından bir açıklama yapıldı.

Pentagon Basın Sekreteri John F. Kirby, ülkedeki savaşın “Açıkça doğru yönde gitmediğini” söylerken, Afganistan’daki durumun Afgan sivil ve askeri liderliğine bağlı olduğunu vurguladı. Taliban güçlerinin ülkede en az beş eyalet başkentini ele geçirdiğini belirten Kirby, ABD’nin mümkün olduğunda ve gerektiğinde hava saldırıları ile terörle mücadele desteği vereceğini aktardı.

FARK YARATACAK KAPASİTE

Kirby, Savunma Bakanı Lloyd J. Austin’in diğer ülkelerin endişelerini paylaştığını, Afgan kuvvetlerinin kabiliyeti olduğunu ve savaş alanında büyük bir fark yaratacak kapasiteye sahip olduğunu belirtti. Kirby, Afgan hükümetinin 300 binden fazla asker ve polis gücüne sahip olduğunu belirterek Afgan ordusunun, ABD’nin desteklemeye ve geliştirmeye devam ettiği bir hava kuvveti olduğunu da ifade etti.

Afganistan: Ülkedeki güvenliğin bozulmasının sebebi ABD İlginizi Çekebilir Afganistan: Ülkedeki güvenliğin bozulmasının sebebi ABD The Economist'ten Afgan mülteciler analizi: Türkiye karar verme yeri İlginizi Çekebilir The Economist'ten Afgan mülteciler analizi: Türkiye karar verme yeri