Polonya’da corona aşısına ilgi azalıyor

Polonya Başbakanlık Ofisi Şefi ve Hükümet Aşılama Programı Sorumlusu Michal Dworczyk, şimdiye kadar nüfusun ancak yüzde 56'sının birinci doz aşı olduğunu ya da birinci dozu olmak için kayıt yaptırdığını söyledi.

Polonya’da corona aşısına ilgi azalıyor

Dünyayı etkisi altına alan corona virüsü (Covid-19) salgınına karşı aşılamalar çeşitli ülkelerde devam ederken, Polonya’da Covid-19 aşısına ilgi azalıyor. Polonya Başbakanlık Ofisi Şefi ve Hükümet Aşılama Programı Sorumlusu Michal Dworczyk, Sağlık Bakanı Adam Niedzielski ile birlikte düzenlediği basın toplantısında ülke genelinde Covid-19 aşısına olan ilginin gittikçe azaldığını söyledi.

Polonya’da bugüne kadar iki doz corona virüsü aşısı ve tek doz Johnson&Johnson aşısı ile aşılananların sayısının 16 milyon 759 bin 941 olduğunu aktaran Dworczyk, söz konusu rakamın kendileri için tatmin edici olmadığını belirtti. Bugün itibarıyla yetişkin nüfusunun yüzde 56’sının aşılandığını ifade eden Dworczyk, “Maalesef aşı olmak için kayıt yaptıranların sayısında sürekli düşüş gözlemliyoruz” şeklinde konuştu.

Polonya Sağlık Bakanı Adam Niedzielski ise zamanın acımasız şekilde ilerlediğini, tüm analizlerin 4'üncü dalganın hızını arttıracağını gösterdiğini söyledi. Niedzielski, “Vaka sayısının düştüğü konforlu duruma nazaran şu anda bir dönüm noktasındayız. Son 1 ya da 2 haftadan bu yana vaka sayılarında yüzde 200’e varan bir artış var” şeklinde konuştu.

Pandeminin başından bu yana 2 milyon 881 bin 948 corona virüsü vakası tespit edilen ülkede bugün itibarıyla salgın nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı ise 75 bin 235’e ulaştı.

İsveç'te son 2 gündür coronadan kaynaklı ölüm yaşanmadı İlginizi Çekebilir İsveç'te son 2 gündür coronadan kaynaklı ölüm yaşanmadı Pfizer-BioNTech aşısının Delta virüsüne karşı etkisi belli oldu İlginizi Çekebilir Pfizer-BioNTech aşısının Delta virüsüne karşı etkisi belli oldu
Başbakanlık BioNTech Corona Hükümet İngiltere İsveç Ölüm Polonya Sağlık Sağlık Bakanı