Sözcü Plus Giriş

Putin’in elinde Trump’ın gizli bilgileri varmış

İngiliz The Guardian gazetesi, Kremlin'den sızan gizli dosya ve belgeleri yayınladı. Belgelerde, Putin'in bizzat "Akli dengesi yerinde olmayan" Trump'ın peşine istihbarat birimlerini gönderme talimatı verdiği ortaya çıktı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 10:04, 16/07/2021
Putin’in elinde Trump’ın gizli bilgileri varmış

ABD ile Rusya arasında savaş başlatacak belgeler ortaya çıktı… İngiliz The Guardian gazetesi, Kremlin’den sızan gizli belgeleri kamuoyu ile paylaştı. Belgelerde, Putin’in bizzat talimat vererek, “akli dengesi yerinde olmayan” Donald Trump’ın peşine istihbarat birimini gönderme talimatı verdiği ve 2016 Başkanlık Seçimi’nde Trump’ı desteklemek için harekete geçme kararı aldığı ortaya çıktı.

22 Ocak 2016’da kapalı gerçekleşen Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında Putin’in yanı sıra istihbarat başkanları ve üst düzey bakanların da yer aldığını yazan The Guardian, bu toplantının çok kritik bir öneme sahip olduğunu da okurlarına aktardı.

Belgelerde Trump hakkında bir psikolojik analiz de yapıldığı belirtildi.

Bu toplantıda Trump’a yardım etmenin Moskova’nın stratejik hedeflerine ulaşmasına katkı sağlayacağı belirtilirken, “ABD’yi güçsüzleştirerek ABD Başkanı’nın pazarlık yapma imkanını zayıflatmak” istenildiği de belirtildi. Bizzat Putin tarafından imzalanan kararda üç farklı istihbarat biriminden Trump’ı desteklemek için talimat verildiği de belirtildi.

O dönemde Trump’ın Cumhuriyetçilerin en önde gelen adayı olduğunu hatırlatan The Guardian, belgelerde Trump’ın kazanmasının istendiğini de yazdı.

“AŞAĞILIK KOMPLEKSİ VAR”

“No 32-04/vd” koduyla hazırlanan belgelerde, “Trump Kremlin açısından öne çıkan bir aday” denilirken Trump’ın akıl sağlığı ve psikolojisiyle ilgili de ifadeler ve analizler yer aldı. Raporda, “Trump, anlık karar veren, akli dengesi olmayan ve aşağılık kompleksi olan dengesiz bir birey” ifadesi yer aldı.

22 Ocak 2016’da gerçekleşen görüşmede Putin’in en güvendiği isimler yer alıyordu. Dönemin Başbakanı Medvedev, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov ve Savunma Bakanı Şoygu gibi isimler masada yer alıyordu.

The Guardian’ın yayınladığı belgelerde, “Trump’ın kazanması teoride Rusya’nın isteyeceği bir siyasi senaryo. Trump’ın kazanması kesinlikle ABD’nin sosyopolitik sistemini istikrarsızlaştıracak” ifadesinin kullanıldığı görüldü.

Kritik toplantının gerçekleştiği gün çekilen fotoğrafta Putin’in yanında en güvendiği isimler yer alıyordu. Dönemin Başbakanı Dimitry Medvedev, Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, Savunma Bakanı Sergei Şoygu’nun yanı sıra istihbarat birimlerinden üst düzey isimler de Putin’le birlikte masanın etrafındaydı.

O dönem yapılan basın açıklamasında ise bu görüşmede ekomomi ve Moldova’nın görüşüldüğü belirtilmişti.

İlginizi ÇekebilirPutin'den Biden'a uyarıPutin'den Biden'a uyarıİlginizi ÇekebilirTrump, Facebook, Twitter ve Google'a dava açtıTrump, Facebook, Twitter ve Google'a dava açtıİlginizi ÇekebilirUcu Putin'e kadar uzanıyor... İçişleri Bakanı Kolokoltsev'in gizli servetini yazan gazetecilere baskınUcu Putin'e kadar uzanıyor... İçişleri Bakanı Kolokoltsev'in gizli servetini yazan gazetecilere baskın
Yayınlanma Tarihi:09:41,