Rus askerleri geri çekiliyor

Rusya Savunma Bakanlığı, ülkenin güneyinde tatbikatlara katılan askeri birliklerin daimi görev yerlerine dönmeye başladığını duyurdu.

Rus askerleri geri çekiliyor

Rusya, Batılı ülkeler ile haftalardır gerilimi arttıran askeri tatbikatlar için Ukrayna sınırına yakın bölgelere sevk ettiği askerleri geri çekmeye başladı. Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun talimatı doğrultusunda ani denetimlere katılan Güney Askeri Bölge ve Hava Kuvvetleri birlikleri 23 Nisan’da daimi görev noktalarına dönmeye başladı” ifadeleri kullanıldı.

Birliklerin şu anda tren istasyonlarına, hava üslerine hareket ettiği ve çıkarma gemilerine, demiryolu platformlarına ve askeri nakliye uçaklarına yükleme yapıldığı kaydedildi.

Öte yandan dün Kırım’daki geniş çaplı tatbikatı yerinden takip eden Şoygu, Güney ve Batı Askeri Bölgelerindeki ani denetimlerin hedefine ulaştığını belirterek askeri birliklere 1 Mayıs’a kadar kışlalarına dönme talimatı vermişti.

Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy ise Twitter’dan yaptığı paylaşımda, sınırdaki asker sayısının azalmasının gerilimin azalması anlamına geleceğini ifade ederek Rusya’nın kararını olumlu karşıladığını belirtmişti.

2014’TEN BERİ KRİZ VAR

Dönemin Devlet Başkanı Viktor Yanukoviç'e karşı 2014 yılında başlayan gösteriler ülke çapına yayılmış ve ülkede devrim olmuştu.

Yanukoviç, bir gece yarısı özel helikopteriyle Ukrayna'nın başkenti Kiev'den Rusya'ya kaçmıştı. Bu olayları fırsat bilen Rusya, Kırım'ı ve Ukrayna'nın Doğu bölgesi Donbas'ı (Lugansk, Donetsk) işgal etmişti. Çok sayıda sivil ve askeri kayıp yaşayan Ukrayna, 7 yıldır topraklarını geri almaya çalışıyor.

Rusya ve Polonya arasında diplomat krizi: Büyükelçi bakanlığa çağrıldı İlginizi Çekebilir Rusya ve Polonya arasında diplomat krizi: Büyükelçi bakanlığa çağrıldı Rusya'dan gözdağı veren tatbikat: 10 bin asker, 60 gemi katıldı İlginizi Çekebilir Rusya'dan gözdağı veren tatbikat: 10 bin asker, 60 gemi katıldı

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...