Sözcü Plus Giriş

Rusya, Azerbaycan’ın düşürdüğü helikopterle ilgili dava açtı

Dağlık Karabağ'da Azerbaycan tarafından Mİ-24 tipi askeri helikopterin yanlışlıkla düşürülmesi ile ilgili Rusya'da soruşturma tamamlanarak dava açıldı.

Güncellenme: 19:11, 04/01/2021
Rusya, Azerbaycan’ın düşürdüğü helikopterle ilgili dava açtı

Dağlık Karabağ'da geçtiğimiz sene 9 Kasım'da Rusya'nın aracılığı ile Azerbaycan-Ermenistan arasında bir barış anlaşmasına varılmadan saatler önce Ermenistan sınırında Rusya’ya ait Mİ-24 tipi askeri helikopter Azerbaycan tarafından düşürülmüştü.

AZERBAYCAN ÖZÜR DİLEMİŞTİ

Helikopterde bulunan 2 kişi hayatını kaybetmiş, 1 kişi de yaralanmıştı. Azerbaycan, helikopterin yanlışlıkla düşürüldüğünü açıklayarak Rusya’dan özür dilemiş ve tazminat ödemeye hazır olduğunu belirtmişti.

Rusya ile Azerbaycan arasında tansiyonun yükselmesine izin verilmeden olay diplomasi yolu ile hızlıca çözülmüştü. Rusya makamları olayla ilgili soruşturma başlatmıştı.

DAVA AÇILDIĞINI DUYURDU

Rusya, düşürülen helikopterle ilgili soruşturmanın bugün tamamlandığını aktardı. Yapılan soruşturmanın ardından Rusya Ceza Kanunu’nun 351. maddesine göre 2 ya da daha fazla kişinin kasıtlı olarak ölümüne neden olmak suçlamasıyla dava açıldığı ve ileriki dönemlerde mahkeme tarihinin duyurulacağı öğrenildi.
Yapılan suçlama nedeniyle olaydan sorumlu tutulanlar ömür boyu hapis cezasına çarptırılabilir. İHA

İlginizi ÇekebilirAzerbaycan: Rusya'ya ait askeri helikopteri yanlışlıkla düşürdükAzerbaycan: Rusya'ya ait askeri helikopteri yanlışlıkla düşürdük İlginizi ÇekebilirAzerbaycan ordusu Dağlık Karabağ'da 2 bin 823 şehit verdiAzerbaycan ordusu Dağlık Karabağ'da 2 bin 823 şehit verdi