Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye müzakere sürecine ivme kazandırdı

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Tacikistan’da düzenlenen Asya'nın Kalbi-İstanbul Süreci'nin 9’uncu Bakanlar Konferansı’nın ardından değerlendirmelerde bulundu. Lavrov, "Türkiye-Afganistan heyetleri arasında yapılan görüşmelerin, Doha’daki müzakere sürecine ek bir ivme kazandırdığını düşünüyoruz” dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov: Türkiye müzakere sürecine ivme kazandırdı

Afganistan ve Türkiye’nin ortak girişimiyle 2011 tarihinde başlatılan Asya’nın Kalbi – İstanbul Süreci'nin 9'uncu Bakanlar Konferansı, bu yıl Tacikistan'ın başkenti Duşambe'de yapıldı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun katılımıyla gerçekleştirilen konferansa ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Lavrov, Moskova'daki Dışişleri Bakanlığı konutunda yaptığı açıklamada, “Afganistan, zor bir süreçten geçiyor. Ülkedeki askeri ve politik durum oldukça endişe verici bir şekilde devam ediyor. Bölgede terör saldırıları aralıksız gerçekleştiriliyor ve çatışmaların arttığı da göz ardı edilemez. Bu bakımdan şiddet düzeyini düşürmek için her türlü çabayı sarf etmek gerek” dedi.

‘YAKIN TEMAS HALİNDE ÇALIŞIYOR’

Afganistan'da barış ortamının sağlanması için çeşitli ülkelerin verdiği desteğe değinen Lavrov, “Rusya, bölgesel ve uluslararası ortaklarla yakın temas halinde aktif olarak çalışıyor. Geçtiğimiz 18 Mart'ta, Rusya, Çin, ABD, Pakistan, Afganistan hükümeti ve Taliban'ın katılımıyla Moskova'da başka bir istişare turu daha düzenlenmişti. Türkiye – Afgan heyetleri arasında yapılan görüşmelerin, Doha'daki müzakere sürecine ek bir ivme kazandırdığını düşünüyoruz” dedi.

Afganistan'ın bitmek bilmeyen sorunu Türkiye'de çözülecek İlginizi Çekebilir Afganistan'ın bitmek bilmeyen sorunu Türkiye'de çözülecek

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...