Rusya’dan İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi

Rus askeri gemisi Karadeniz'de Rusya sularına giren İngiliz Kraliyet Donanması'na ait HMS Defender'a uyarı ateşi açtı.

Rusya’dan İngiliz savaş gemisine uyarı ateşi

Rusya Savunma Bakanlığı’nın aktardığına göre; Rus askeri gemisinin Karadeniz’de Rus sularına giren İngiliz Kraliyet Donanması’ndan HMS Defender’a uyarı ateşi açtığı ve bir Rus jetinin yoluna bombalar bırakıldığı belirtildi.

Bakanlık, Rus sularından 3 kilometre kadar içeri giren İngiliz gemisinin suları terk ettiği bilgisini verdi.

Yapılan açıklamada Rus devlet sınırının ihlali durumunda silahların ateşleneceği konusunda önceden uyarıldığı ve bu uyarının dikkate alınmadığı belirtildi.
Ayrıca Rusya’nın daha önce, Karadeniz’deki önemli bir boğazı önümüzdeki altı ay boyunca Kraliyet Donanması da dahil olmak üzere yabancı savaş gemilerine kapatacağı bildirilmişti.

İNGİLTERE: ATEŞ AÇILMADI

İngiltere Savunma Bakanlığı ise, Rus Donanması’nın herhangi bir ateş açmadığını bildirdi. Açıklamada gemilerinden birinin Ukrayna karasularından masum bir geçiş yaptığını ve kendisine herhangi bir şekilde ateş açılmadığını yapılmadığını söyledi.

Olay, Rusya tarafından Mart 2014’te egemenliği altına aldığı, deniz üssü olan ve suları geçmişte birçok olaya konu olan Ukrayna yarımadası Kırım açıklarında meydana geldi. İngiltere ve müttefikleri, Kırım’ı Rus toprağı olarak tanımıyor.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...