Sözcü Plus Giriş

Saddam’ı yargılayan hakim coronadan öldü

Irak Yüksek Yargı Konseyi, ülkenin eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin'in davasına bakan hakimlerden Muhammed El Ureybi El Halife'nin, corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı.

Sozcu.com.tr
Güncellenme: 07:30, 03/04/2021
Saddam’ı yargılayan hakim coronadan öldü

Irak’ın başkenti Bağdat’ta bir hastanede Covid-19 tedavisi gören ve Irak’ın eski Cumhurbaşkanı Saddam Hüseyin’in davasına bakan hakimlerden Muhammed El Ureybi El Halife hayatını kaybetti.

Irak Yüksek Yargı Konseyi tarafından yapılan açıklamada, tedavi gördüğü hastanede hayatını kaybeden Hakim El Halife’nin ölüm nedeninin, Covid-19’a bağlı komplikasyonlar olduğu ifade edildi.

HÜCRE HAPSİNE YOLLAMIŞTI

Öte yandan 52 yaşındaki El Halife, Bağdat Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden 1992 yılında mezun olmuş ve 2000 yılında Cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile hakim olarak atanmıştı. Hakim El Halife, Saddam Hüseyin duruşması sırasında Saddam’a karşı çok yumuşak davrandığı gerekçesiyle görevden alınan Yargıç Abdullah El Amiri’nin yerine geçmişti.

El Halife, eski Irak liderini dava sırasında birkaç kez mahkeme salonundan atmış ve birkaç gün hücre hapsinde tutulmasına karar vermişti.

İlginizi ÇekebilirIrak'ta üst düzey istihbarat yetkilisine suikastIrak'ta üst düzey istihbarat yetkilisine suikast
Yayınlanma Tarihi:07:11,